Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Twardzina (łac. scleroderma) jest rzadko występującą chorobą przewlekłą. Twardzina charakteryzuje się tym, że towarzyszy jej stwardnienie skóry i tkanek, co jest konsekwencją nadmiernego gromadzenia się kolagenu.

Twardzina jest spowodowana występowaniem przeciwciał skierowanych przeciw topoizomerazie i centromerom. Twardzina ograniczona jest jedną z postaci choroby, występującą obok układowej.

Twardzina ograniczona charakteryzuje się tym, że zmiany skórne są zlokalizowane na skórze palców, twarzy i przedramion. Z kolei twardzina układowa obejmuje nie tylko zmiany w skórze, lecz także w układzie kostnym, naczyniowym i mięśniowym oraz w narządach wewnętrznych.

Twardzina ograniczona jest więc mniej rozległa i charakteryzuje się mniej groźnym przebiegiem. Można łatwo sprawdzić, jak wygląda twardzina. Zdjęcia dostępne w sieci bardzo dobrze ją obrazują.

Przeglądając informacje na temat tej choroby można się również spotkać z określeniami, takimi jak twardzina skórna i twardzina skóry. Są to synonimy twardziny ograniczonej.

Nie udało się ustalić dokładnych przyczyn twardziny, choć udział w rozwoju choroby jest przypisywany genom.

 

Ostatnio naukowcy wzięli też pod lupę oddziaływanie niektórych związków chemicznych i wirusów. Wirusy działają bowiem niczym mechanizm spustowy aktywujący organizm do wytwarzania przeciwciał przeciw własnym tkankom.

Pojawiły się również teorie, według których rolę swoistych wyzwalaczy pełnią także silikonowe implanty piersi, ziarenka kwarcu i kokaina. Pozostają jednak wciąż w zakresie przypuszczeń i nie zostały dostatecznie udowodnione i nie ustalono konkretnej etiologii dla schorzenia, takiego jak twardzina.

Choroba nie należy do grona schorzeń zakaźnych i nie można zarazić się nią poprzez kontakt z chorym. Kolagen jest białkiem, które ściśle wiąże się z rozwojem choroby, o której mowa wyżej, dlatego należy bliżej się mu przyjrzeć.

Kolagen jest białkiem prostym należącym do grona białek włókienkowych, określanych również mianem skleroprotein. Nie rozpuszcza się w wodzie i jest odporne na działanie enzymów proteolitycznych.

Kolagen należy do głównych elementów budulcowych tkanki podporowej i łącznej, w tym głównie skóry i organicznych substancji kości. Kolagen jest białkiem zbudowanym z długich i spiralnych łańcuchów peptydowych.

Składa się głównie z trzech aminokwasów, do których należą prolina, glicyna i hydroksyprolina. Pod wpłwem gorącej wody zmienia się w żelatynę. Jej roztwór po oziębieniu tworzy masę mającą postać sztywnej galarety.

Kolagen jest wykorzystywany w przemyśle do produkcji żelatyny i kleju kostnego. Należy dodać, że kolagen znalazł zastosowanie również jako substancja wypełniająca w chirurgii kosmetycznej.

Kolagen należy też do podstawowych składników kremów przeciwzmarszczkowych i innych preparatów pozwalających zachować młody wygląd skóry na dłużej. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.