Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Twardzina (łac. scleroderma) jest rzadko występującą chorobą przewlekłą. Twardzina charakteryzuje się tym, że towarzyszy jej stwardnienie skóry i tkanek, co jest konsekwencją nadmiernego gromadzenia się kolagenu.

Ladit 280x336

Twardzina jest spowodowana występowaniem przeciwciał skierowanych przeciw topoizomerazie i centromerom. Twardzina ograniczona jest jedną z postaci choroby, występującą obok układowej.

Twardzina ograniczona charakteryzuje się tym, że zmiany skórne są zlokalizowane na skórze palców, twarzy i przedramion. Z kolei twardzina układowa obejmuje nie tylko zmiany w skórze, lecz także w układzie kostnym, naczyniowym i mięśniowym oraz w narządach wewnętrznych.

Twardzina ograniczona jest więc mniej rozległa i charakteryzuje się mniej groźnym przebiegiem. Można łatwo sprawdzić, jak wygląda twardzina. Zdjęcia dostępne w sieci bardzo dobrze ją obrazują.

Przeglądając informacje na temat tej choroby można się również spotkać z określeniami, takimi jak twardzina skórna i twardzina skóry. Są to synonimy twardziny ograniczonej.

Nie udało się ustalić dokładnych przyczyn twardziny, choć udział w rozwoju choroby jest przypisywany genom.

 

Ostatnio naukowcy wzięli też pod lupę oddziaływanie niektórych związków chemicznych i wirusów. Wirusy działają bowiem niczym mechanizm spustowy aktywujący organizm do wytwarzania przeciwciał przeciw własnym tkankom.

Ladit 160x600

Pojawiły się również teorie, według których rolę swoistych wyzwalaczy pełnią także silikonowe implanty piersi, ziarenka kwarcu i kokaina. Pozostają jednak wciąż w zakresie przypuszczeń i nie zostały dostatecznie udowodnione i nie ustalono konkretnej etiologii dla schorzenia, takiego jak twardzina.

Choroba nie należy do grona schorzeń zakaźnych i nie można zarazić się nią poprzez kontakt z chorym. Kolagen jest białkiem, które ściśle wiąże się z rozwojem choroby, o której mowa wyżej, dlatego należy bliżej się mu przyjrzeć.

Kolagen jest białkiem prostym należącym do grona białek włókienkowych, określanych również mianem skleroprotein. Nie rozpuszcza się w wodzie i jest odporne na działanie enzymów proteolitycznych.

Kolagen należy do głównych elementów budulcowych tkanki podporowej i łącznej, w tym głównie skóry i organicznych substancji kości. Kolagen jest białkiem zbudowanym z długich i spiralnych łańcuchów peptydowych.

Składa się głównie z trzech aminokwasów, do których należą prolina, glicyna i hydroksyprolina. Pod wpłwem gorącej wody zmienia się w żelatynę. Jej roztwór po oziębieniu tworzy masę mającą postać sztywnej galarety.

Kolagen jest wykorzystywany w przemyśle do produkcji żelatyny i kleju kostnego. Należy dodać, że kolagen znalazł zastosowanie również jako substancja wypełniająca w chirurgii kosmetycznej.

Kolagen należy też do podstawowych składników kremów przeciwzmarszczkowych i innych preparatów pozwalających zachować młody wygląd skóry na dłużej.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • sclerodermia

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.