Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Uchyłek Meckela  (łac. diverticulum Meckeli s. ilei) to inaczej uchyłek jelita krętego. Jest to pozostałość przewodu pępkowo-jelitowego.

Ladit 280x336

Zwykle posiada długość równą około 5-6 cm. Uchyłek Meckela znajduje się w końcowym odcinku jelita krętego. Uchyłek bardzo często jest wysłany tzw. ektopiczną błoną śluzową, która pod względem morfologii przypomina błonę śluzową żołądka, może ulegać owrzodzeniu i powodować krwawienia z dolnego odcinka przewodu pokarmowego.

Uchyłek Meckela jest dolegliwością dotyczącą około 2% populacji.

Uchyłek Meckela jest jedną z najczęściej występujących wad wrodzonych jelita cienkiego. Znacznie częściej cierpią na nią mężczyźni. Przebieg uchyłku Meckela jest w większości przypadków bezobjawowy, co utrudnia diagnozę.

Obraz kliniczny objawowego uchyłku Meckela obejmuje dolegliwości bólowe brzucha. Obraz kliniczny uchyłku Meckela jest stosunkowo podobny do objawów ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego.

Wada wrodzona jelita cienkiego może także sugerować chorobę wrzodową, albo choroby zapalne jelit, dlatego konieczne jest rzetelne przeprowadzenie diagnostyki różnicującej.

Uchyłek Meckela diagnostyka głównie oparta jest na scyntygrafii z zastosowaniem technetu.

 

Inną metodą jest endoskopia kapsułkowa. Endoskopia kapsułkowa jest badaniem endoskopowym, które umożliwia obejrzenie śluzówki jelita cienkiego na całej długości. W badaniu nie używa się endoskopu mającego postać giętkiej rury, lecz niewielką kapsułkę, która przechodzi przez cały przewód pokarmowy chorego po połknięciu.

Ladit 160x600

Umożliwia bezoperacyjne obejrzenie śluzówki przewodu pokarmowego. Badanie jest bardzo dokładne, nie wywołuje zaburzeń żołądkowo-jelitowych i reakcji alergicznych.

Endoskopia kapsułkowa wykorzystuje oprzyrządowanie złożone z jednorazowej i bezprzewodowej kapsułki PillCam oraz rejestratora danych odbierającego obrazy wysyłane z kapsułki, połączonego ze stacją komputerową.

Są dwie wersje kapsułki różniące się między sobą pod względem wielkości. Jedna z nich jest większa i przeznaczona dla dorosłych, a druga, nieco mniejsza dla dzieci. Kapsułka zawiera miniaturowy aparat cyfrowy, diodę LED, nadajnik radiowy, antenę i dwie baterie.

Chory połyka kapsułkę, która przesuwa się przez przewód pokarmowy poprzez naturalne ruchy perystaltyczne oraz odpowiednio fotografuje wnętrze jelita cienkiego. Następnie zostaje wydalona w naturalny sposób.

Badanie kapsułką endoskopową jest wskazane w przypadku przewlekłego krwawienia z przewodu pokarmowego, niewyjaśnionej niedokrwistości z powodu niedoboru żelaza, podejrzenia choroby Crohna oraz guza jelita cienkiego.

Endoskopia kapsułkowa nie jest stosowana we wszystkich szpitalach. Należy do nowoczesnych metod diagnostycznych. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.