Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Jeśli chodzi o udar mózgu leczenie w ostatnich latach przynosi coraz lepsze rezultaty.

Ladit 280x336

Śmiertelność i inwalidztwo poudarowe są znacznie niższe, a chorzy mają większe szanse powrotu do zdrowia. W przypadku choroby, jaką jest udar mózgu leczenie zaczyna się od odpowiedniej diagnozy.

Schorzenie jest diagnozowane na podstawie objawów klinicznych, badania obrazowego głowy, a także badania neurologicznego. Z reguły stosuje się tomografię komputerową, dzięki której można określić, czy występuje krwawienie w mózgu czy nie. Ma to znaczenie dla przebiegu dalszego leczenia.

Jeżeli badanie tomografii komputerowej nie wykaże krwawienia, to można zastosować trombolizę. U osób cierpiących na udar mózgu leczenie trombolityczne jest jedną z najbardziej skutecznych metod. Polega na podawaniu choremu specjalnych leków rozpuszczających zakrzepniętą krew.

Pomagają przywrócić krążenie krwi w tętnicach mózgowych. Możliwość wykorzystania tego leczenia ma pewne ograniczenia. Leki rozpuszczające skrzep można podać tylko w ciągu trzech godzin od wystąpienia objawów. Trombolizę stosuje się jedynie w leczeniu udarów niedokrwiennych, w których nie występuje krwawienie śródmózgowe.

Gdy istnieje podejrzenie krwawienia, albo minął zbyt długi czas od pojawienia się objawów udaru mózgu, nie można zastosować tej metody.  Dalsze postępowanie lekarzy jest związane z kontrolowaniem oddychania i czynności serca oraz ciśnienia tętniczego.

Ladit 160x600

Udar mózgu powoduje, że ciśnienie jest wysokie. Uruchamia mechanizm obrony organizmu, który ma na celu zapewnienie przepływu krwi w mózgu.

Podwyższone ciśnienie jest zatem obniżane dopiero wtedy, gdy osiąga wartość powyżej 220 mmHg ciśnienia skurczowego, albo 120 mmHg rozkurczowego. Lekarze zalecają też wykonanie badań krwi. Na bieżącą sprawdzają poziom glukozy.

Leczenie udaru mózgu odbywa się na oddziale neurologii i ma charakter kompleksowy

Osoba po udarze jest często nieprzytomna, albo bardzo osłabiona. Zapewnia się jej odpowiednie odżywianie, a także właściwą higienę. Poza tym, trzeba pamiętać o zapobieganiu zakrzepicy żył głębokich, zakażeniom oraz bolesnym odleżynom. Leczenie udaru mózgu obejmuje odpowiednią rehabilitację.

Trzeba rozpocząć ją tak wcześnie, jak jest to możliwe. Leczenie udaru mózgu zakończone sukcesem nie daje pewności, że choroba nie powróci. Poza tym większość chorych jest niepełnosprawna w dużym stopniu. Najgroźniejszy jest udar krwotoczny, który powoduje zgon u ponad 30% pacjentów. Udar niedokrwienne jest związany z niższą śmiertelnością.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.