Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Udar mózgu (łac. insultus cerebri) występuje również pod nazwą incydentu mózgowo - naczyniowego oraz apopleksji.

Ladit 280x336

Na wstępie należy odpowiedzieć na pytanie, co to jest udar mózgu. Mianem tym określa się zespół objawów klinicznych powiązanych z nagłym wystąpieniem ogniskowego, albo uogólnionego zaburzenia czynności mózgu. Udar mózgu powstaje w konsekwencji zaburzeń krążenia mózgowego i utrzymuje się dłużej niż dwadzieścia cztery godziny.

Udar mózgu może być wywołany wylewem krwi do mózgu. Wówczas określa się go mianem krwotocznego. Może być też spowodowany zatrzymaniem dopływu krwi do mózgu. Wówczas nosi nazwę niedokrwiennego. Udar niedokrwienny może być także ukrwotoczniony wtórnie.
Udar krwotoczny polega na nagłym wylewie krwi z pękniętego naczynia. Niszczy utkanie mózgu.

Krwotoczny udar mózgu

Jeśli chodzi o krwotoczny udar mózgu przyczyny są związane z krwotokiem podpajęczynówkowym, albo śródmózgowym. Krwotok podpajęczynówkowy jest przyczyną 5% udarów. Najczęściej powstaje w wyniku pęknięcia tętniaka, albo jest wywołany innymi wadami naczyniowymi.

Z kolei krwotok śródmózgowy obejmuje około 15% wszystkich przypadków. Krwawienie najczęściej występuje w obszarze torebki wewnętrznej i okolicy jąder podstawy.  Udar mózgu przyczyny ma związane z nadciśnieniem tętniczym. Inne źródła choroby to malformacje naczyniowe, tętniaki i skazy krwotoczne.

Ladit 160x600

Przyczyną udaru mózgu może być też angiopatia skrobiawicza. Udar mózgu przyczyny może mieć związane również z zażywaniem amfetaminy i kokainy. Są to środki psychoaktywne, które zwiększają ryzyko krwotoku śródmózgowego.

Powikłania po udarze mózgu

Udar mózgu prawostronny może powodować niedowład, albo paraliż lewej nogi lub ręki, ponieważ prawa półkula mózgu odpowiada za kontrolowanie ruchu i czucia w lewej części ciała.

Zwykle skutkiem prawostronnego udaru mózgu jest paraliż lewej nogi lub ręki. W przypadku zachorowania na udar mózgu rehabilitacja jest bardzo ważna. Skupia się na usprawnianiu ruchowym i umożliwia choremu chociaż częściowy powrót do zdrowia.

Po udarze prawej półkuli mózgu mogą pojawić się takie problemy, jak zaburzenia percepcyjne i wzrokowo - przestrzenne. Może też wystąpić zespół zaniedbywania lewostronnego. Objawia się on pomijaniem lewej strony przestrzeni. Osoby cierpiące na to schorzenie nie zauważają przedmiotów znajdujących się po ich lewej stronie.

Zaburzenia percepcyjne i wzrokowo - przestrzenne są bardzo szeroką kategorią zaburzeń. Obejmują miedzy innymi problemy z liczeniem, pisaniem i czytaniem oraz błędne ocenianie odległości i czasu.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • udar lewostronny
  • udar mózgu prawostronny
  • udar prawostronny
  • udar mózgu lewostronny
  • udar lewostronny skutki

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.