Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Układ kostno - stawowy to tak naprawdę rusztowanie całego naszego ciała jest to obudowa w której znajdują się wszystkie ważne narządy.

Ladit 280x336

Najważniejszymi elementami tego układu są kości. Kość to nic innego jak część tkanki łącznej która zbudowana jest z substancji nieorganicznych oraz również organicznych (sole fosforu, sole wapnia).

Dzięki nim właśnie tworzą się tzw. hydroksyaparty które nadają kością ich odpowiednią grubość i twardość. Kości zawierają w sobie wiele substancji organicznych takich jak np. białka, kolagen czy też fosfolipidy oraz proteoglikany. Wszystkie te substancje składają się na wytworzenie tzw. osseiny która odpowiada za nadanie kością odpowiedniej sprężystości.

Warto jednak wiedzieć że na wytworzenie się tkanki kostnej wpływają także komórki które nazywane są osteoblastami są to kościotwórcze komórki, kościogubne komórki które resorbują kości - osteoklasty, komórki dojrzałe które powstały z osteoblastów zwane osteocyty.

Kości różnią się grubością, długością, kształtem możemy wyróżnić wiele rodzai kości.

KOŚCI PŁASKIE np.:

 • łopatka
 • kości czaszki

KOŚCI DŁUGIE np.:

 • kość ramienna
 • kość udowa

Kości długie zbudowane są z dwóch zakończeń posiadających powierzchnie stawowe oraz z trzonu. W trzonie kości znaleźć możemy jamę szpikową (jest to nic innego jak przestrzeń w której możemy znaleźć odpowiedzialny za krwiotworzenie szpik kostny). Szpik zmienia się w zależności od wieku. W młodości ma on lekko czerwoną barwę natomiast w miarę upływu lat zmienia on swoją barwę na żółtawą.

Na barwę szpiku wpływaj ą znajdujące się w nim komórki tłuszczowe - komórki te nie produkują krwinek krwi. Kości muszą być wytrzymałe dlatego też są odpowiednio zabezpieczone przez istotę zbitą czyli okostną (wpływa ona na budowę kości ich wytrzymałość).  W części stawowej kości możemy zaobserwować chrząstkę stawową. Natomiast pod istotą zbitą - okostną znajduje się istota gąbczasta.

Ladit 160x600

KOŚCI KRÓTKIE np:

 • kość nadgarstka

KOŚCI PNEUMATYCZNE np.:

 • kość czołowa
 • kość klinowa
 • kość sitowa

Kości pneumatyczne to kości których przestrzeń wypełniona jest powietrzem - takie kości możemy znaleźć w szkielecie ludzkim.

Kości spełniają ogromną rolę dzięki nim chronionych jest wiele narządów.

 

Klatka piersiowa wygląda jak prawdziwa klatka która przenosi na siebie w pierwszej kolejności wszystkie urazy, wstrząsy dopiero później gdy uderzenie było np. bardzo silne uszkodzeniu ulegają inne narządy. Mózg ludzki jest niezwykle ważnym narządem który ochrania czaszka dzięki niej mózg nie jest narażony na bezpośrednie urazy. Kości poza funkcją ochronną pełnią rolę magazynującą przechowują w sobie magnez, szpik kostny oraz fosfor niezbędny do funkcjonowania każdego organizmu.

Dodatkowo pomiędzy kośćmi możemy znaleźć stawy (są one utworzone przez zwrócone do siebie odcinki końcowe kości odcinki te nie przylegają do siebie ściśle pozostaje pomiędzy nimi mikroskopijna przestrzeń która nazywana jest jamą szpikową). Powierzchnia stawowa kości pokryta jest chrząstko szklistą rzadko kiedy możemy wyróżnić pokrycie kości chrząstką włóknistą. Dzięki chrząstce szklistej powierzchnia stawowa jest gładka, chrząstka ta również odpowiada za zapewnienie odpowiedniej ruchliwości stawów.

 

Wyróżniamy stawy proste oraz złożone istnieją również stawy jednoosiowe np. obrotowy czy też zawiasowy oraz wieloosiowe np. staw kulisty czy też siodełkowaty.

Staw składa się z torebki stawowej oraz wiązadła (możemy również wyróżnić wiele innych niestałych elementów  np. trzeszczki, łękotki).

Układ kostno-stawowy jest niezbędny, niemożliwe by było funkcjonowanie człowieka bez tego układu.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
 • układ kostno stawowy
 • choroby układu kostno-stawowego
 • www uklad kostny i choroby com pl

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.