Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Urazy głowy są spowodowane głównie wypadkami komunikacyjnymi, gdy dochodzi do mnogich obrażeń wielonarządowych.

Ladit 280x336

Ryzyko wystąpienia urazów głowy występuje również w innych okolicznościach, np. w wyniku upadku z wysokości, skoków do wody, jak też w czasie uprawiania sportów np. boksu, hokeja, piłki nożnej. Urazy głowy mogą być spowodowane wypadkami przy pracy.

Skoki do wody niekiedy powodują urazy głowy i kręgosłupa.

W przypadku, gdy występują urazy głowy, pierwsza pomoc jest bardzo istotna. Wypadki przy pracy mogą mięć tragiczne skutki, jeżeli pracownik nie zastosował się do przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, czyli np. nie stosował wymaganych zabezpieczeń.

Uraz głowy jest podejrzewany u wszystkich nieprzytomnych osób, również u osób znajdujących się pod wpływem alkoholu oraz u tych, które doznały ataku padaczkowego, albo zostały porażone prądem lub piorunem.

Urazy głowy mogą mieć postać obrażeń powłok czaszki, co wynika z tego, że skóra głowy często ulega urazom.

 

Skóra okolicy czaszki jest grubsza, więc może pochłonąć większą ilość energii urazu. Skóra głowy jest też bogato unaczyniona, co sprzyja gojeniu, ale z drugiej strony przyczynia się do bardziej obfitego krwawienia. Do najmniej groźnych obrażeń powłok czaszki należą otarcia, które zwykle nie wymagają nawet lekarskiej pomocy.

Ladit 160x600

W przypadku, gdy zadziała większa siła, może wystąpić krwawienie podokostnowe, albo podczepcowe bez naruszania ciągłości powłok. Są niebezpieczne, ale tylko w przypadku niemowląt. Złamanie kości czaszki to uraz głowy, który może dotyczyć złamania kości sklepienia czaszki i złamania kości podstawy czaszki.

Do złamania dochodzi wtedy, gdy siła urazu jest wyjątkowo duża. Czaszka ma bowiem za zadanie chronić mózg, dlatego jest niezwykle odporna.

Uraz głowy, jakim jest złamanie kości sklepienia czaszki może być otwarte lub zamknięte. Tego rodzaju złamania są klasyfikowane także na złamania linijne, wieloodłamowe, albo wgłobione. Najbardziej niebezpiecznym jest złamanie o charakterze wgłobienia. Wówczas fragmenty kości mogą powodować uszkodzenie opony twardej i tkanki mózgowej.

Uraz głowy jakim jest złamanie kości podstawy czaszki najczęściej powstaje w wyniku uderzenia głową o krawężnik. Wyróżnia się bardzo charakterystycznymi objawami, dlatego jest łatwe do zdiagnozowania. Złamaniu kości podstawy czaszki z reguły towarzyszy wstrząśnienie mózgu, krwawienie, albo stłuczenie mózgu.

Uraz głowy tego typu może doprowadzić także do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Wstrząśnienie i stłuczenie mózgu są następstwami urazów czaszkowo-mózgowych różnego typu, a ich wiodącym objawem jest utrata przytomności. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.