Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Urazy i złamania nosa są zaliczane do najczęstszych urazów kości. Nos zewnętrzny człowieka chroni gałkę oczną i mózg.

Ladit 280x336

Nos jest sprężysty i lekkie uszkodzenia nie prowadzą do groźnych urazów, w przeciwieństwie do silnych.

Urazy i złamania nosa są spowodowane bójkami, wypadkami, uprawianiem sporu lub upadkiem.

Urazy i złamania nosa polegają na pęknięciu lub złamaniu kości nosowych i sąsiadujących. Złamanie nosa powoduje zniekształcenie go, przemieszczenie na bok oraz powstanie zagłębienia w górnej części nosa.

Pojawia się także krwotok. Złamanie nosa prowadzi do obrzęku miękkich partii nosa i trudności z oddychaniem. Występuje zaburzony węch i łzawienie. Złamanie nosa może być otwarte. Wówczas jest widoczne przemieszczenie części kostnych i chrzęstnych szkieletu nosa, z otwartą raną na twarzy.

Na czym polega złamanie zamknięte nosa?

Zamknięte złamanie nosa polega natomiast na tym, że widoczne jest przemieszczenie kości nosa, ale nie ma widocznej rany. Złamania nosa często ulegają wyleczeniu samoistnemu i powracają do normalnego położenia.

Urazy nosa zwykle prowadzą do pojawienia się obrzęku i krwawienia ustępującego samoistnie. W przypadku cięższych urazów gama objawów jest nieco szersza i różni się zależnie od intensywności i kierunku oddziaływania siły. Urazy nosa mogą spowodować pojawienie się krwiaków pod oczami.

Ladit 160x600

Mogą świadczyć o złamaniu podstawy czaszki. O uszkodzeniu tego typu może świadczyć także wyciek wodnistego i jasnego płynu z nosa. Masywny krwotok z nosa, który nie ustaje świadczy o tym, że uraz spowodował uszkodzenie dużego naczynia krwionośnego.

Jak postępować gdy dojdzie do urazu nosa?

Jeżeli wystąpią urazy nosa, trzeba przyłożyć do niego lód, aby uniknąć obrzęku. Jeżeli obrzęk pojawi się po kilku dniach należy udać się do lekarza i zrobić zdjęcie RTG. W przypadku złamań zamkniętych bez przemieszczenia kości należy nałożyć gips.

Przy złamaniu z przemieszczeniem kości konieczna jest operacja chirurgiczna, aby przywrócić normalny kształt nosa. Pomoc w warunkach domowych w przebiegu tego typu urazów jest niezwykle istotna. Opiera się na ułożeniu chorego w siedzącej bądź półleżącej z głową nachyloną ku dołowi. Żeby w razie krwawienia uniemożliwić krwi spływanie do gardła.

Chory powinien otrzymać leki przeciwbólowe i zostać przewieziony do gabinetu laryngologicznego.

Pomoc specjalistyczna po urazie może uchronić przed powikłaniami i koniecznością operacji. Jeżeli po opatrzeniu urazu nadal występuje krwawienie z przewodu nosowego, pojawiają się trudności w oddychaniu przez nos i zmniejsza się jego drożność, trzeba udać się ponownie do laryngologa. Niepokojące objawy to także odma podskórna powiek, zaczerwienienie skóry nosa i ból.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • pęknięcie kości nosa

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.