Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Uszkodzenie nerwów obwodowych może być spowodowane czynnikami zewnętrznymi i wewnętrznymi.

Ladit 280x336

Do pierwszej grupy należą urazy mechaniczne, zaś do drugiej zalicza się schodzenia w obrębie nerwów, struktur, które je otaczają oraz choroby rozwijające się w całym organizmie.

Uszkodzenie nerwów obwodowych powoduje niedowład, porażenie mięśni i zaburzenia czucia.

Uszkodzenie nerwów obwodowych może być związane z ich uciskiem przez inne anatomiczne struktury. Przykładem uszkodzenia nerwów obwodowych tego typu są dolegliwości powstające w przebiegu zespołu cieśni nadgarstka.

Przyczyny uszkodzenia nerwów obwodowych są związane urazami spowodowanymi przez szereg czynników, w tym choroby zakaźne, zatrucie toksycznymi substancjami, zabiegiem chirurgicznym, albo alkoholizmem.

Należy dodać, że uszkodzenia nerwów obwodowych mogą być też spowodowane cukrzycą.

Choroba powoduje urazy nerwów znajdujących się w obrębie stóp i dłoni. Podobne objawy występują w przebiegu miażdżycy tętnic, szpiczaka mnogiego, nowotworu, reumatoidalnego zapalenia stawów, boreliozy i tocznia.

Do uszkodzenia nerwów obwodowych może dojść w trakcie terapii niektórymi lekami. Należą do nich preparaty przeciwnowotworowe i leki przeciwpadaczkowe. Do innych przyczyn neuropatii zalicza się niedobory żywieniowe.

Ladit 160x600

Występują one głównie u alkoholików.

Nadmierne stosowanie witamin z grupy B również może okazać się szkodliwe.

Dlatego też zaleca się ostrożność w przypadku suplementacji.

Obwodowy układ nerwowy jest częścią układu nerwowego. Jej zadaniem jest przekazywanie informacji między ośrodkowym układem nerwowym i poszczególnymi narządami. Obwody układ nerwowy składa się ze zwojów i nerwów, które są zbudowane z włókien układu somatycznego i autonomicznego.

Wśród elementów składowych można wyróżnić zwoje nerwowe, w tym czaszkowe, rdzeniowe, współczulne i przywspółczulne oraz nerwy czaszkowe, nerwy rdzeniowe i nerwy układu autonomicznego.

Nerwy obwodowe przekazują informacje między narządami i ośrodkowym układem nerwowym.

Somatyczna część obwodowego układu nerwowego jest zbudowana z ruchowych i czuciowych włókien nerwowych.

Przewodząone impulsy nerwowe między receptorami, ośrodkowym układem nerwowym a gruczołami i mięśniami.

Autonomiczna część obwodowego układu nerwowego łączy zaś ośrodkowy układ nerwowy z narządami wewnętrznymi, między innymi sercem.  Jedna odpowiedź do “Uszkodzenie nerwów obwodowych”

  1. Najistotniejsza sprawa jest wykrycie czynnika prowadzącego do wystąpienia objawów neuropatii. Po bardzo dokładnym zbadaniu pacjenta zleca się wykonanie podstawowych badan biochemicznych krwi i moczu oraz badania radiologicznego części kostnych, które niekiedy wykazuje zmiany kostne powodując ucisk na nerw. Badanie neurologiczne uwzględnia ocenę odruchów, siły mięśni i ich ewentualnego zaniku, a także ocenę czucia. Do badan dodatkowych mających na celu ocenę funkcji nerwów zalicza się elektromiografie i badanie przewodzenia w nerwach obwodowych, co pozwala ustalić, które nerwy zostały uszkodzone.

     

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.