Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Uszkodzenie nerwów obwodowych może być spowodowane czynnikami zewnętrznymi i wewnętrznymi.

Ladit 280x336

Do pierwszej grupy należą urazy mechaniczne, zaś do drugiej zalicza się schodzenia w obrębie nerwów, struktur, które je otaczają oraz choroby rozwijające się w całym organizmie.

Uszkodzenie nerwów obwodowych powoduje niedowład, porażenie mięśni i zaburzenia czucia.

Uszkodzenie nerwów obwodowych może być związane z ich uciskiem przez inne anatomiczne struktury. Przykładem uszkodzenia nerwów obwodowych tego typu są dolegliwości powstające w przebiegu zespołu cieśni nadgarstka.

Przyczyny uszkodzenia nerwów obwodowych są związane urazami spowodowanymi przez szereg czynników, w tym choroby zakaźne, zatrucie toksycznymi substancjami, zabiegiem chirurgicznym, albo alkoholizmem.

Należy dodać, że uszkodzenia nerwów obwodowych mogą być też spowodowane cukrzycą.

Choroba powoduje urazy nerwów znajdujących się w obrębie stóp i dłoni. Podobne objawy występują w przebiegu miażdżycy tętnic, szpiczaka mnogiego, nowotworu, reumatoidalnego zapalenia stawów, boreliozy i tocznia.

Do uszkodzenia nerwów obwodowych może dojść w trakcie terapii niektórymi lekami. Należą do nich preparaty przeciwnowotworowe i leki przeciwpadaczkowe. Do innych przyczyn neuropatii zalicza się niedobory żywieniowe.

Ladit 160x600

Występują one głównie u alkoholików.

Nadmierne stosowanie witamin z grupy B również może okazać się szkodliwe.

Dlatego też zaleca się ostrożność w przypadku suplementacji.

Obwodowy układ nerwowy jest częścią układu nerwowego. Jej zadaniem jest przekazywanie informacji między ośrodkowym układem nerwowym i poszczególnymi narządami. Obwody układ nerwowy składa się ze zwojów i nerwów, które są zbudowane z włókien układu somatycznego i autonomicznego.

Wśród elementów składowych można wyróżnić zwoje nerwowe, w tym czaszkowe, rdzeniowe, współczulne i przywspółczulne oraz nerwy czaszkowe, nerwy rdzeniowe i nerwy układu autonomicznego.

Nerwy obwodowe przekazują informacje między narządami i ośrodkowym układem nerwowym.

Somatyczna część obwodowego układu nerwowego jest zbudowana z ruchowych i czuciowych włókien nerwowych.

Przewodząone impulsy nerwowe między receptorami, ośrodkowym układem nerwowym a gruczołami i mięśniami.

Autonomiczna część obwodowego układu nerwowego łączy zaś ośrodkowy układ nerwowy z narządami wewnętrznymi, między innymi sercem.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • porażenienerwuwobwodowyh

  Jedna odpowiedź do “Uszkodzenie nerwów obwodowych”

  1. Najistotniejsza sprawa jest wykrycie czynnika prowadzącego do wystąpienia objawów neuropatii. Po bardzo dokładnym zbadaniu pacjenta zleca się wykonanie podstawowych badan biochemicznych krwi i moczu oraz badania radiologicznego części kostnych, które niekiedy wykazuje zmiany kostne powodując ucisk na nerw. Badanie neurologiczne uwzględnia ocenę odruchów, siły mięśni i ich ewentualnego zaniku, a także ocenę czucia. Do badan dodatkowych mających na celu ocenę funkcji nerwów zalicza się elektromiografie i badanie przewodzenia w nerwach obwodowych, co pozwala ustalić, które nerwy zostały uszkodzone.

     

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.