Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Utrata przytomności jest stanem zaburzenia świadomości, w jakim osoba nie reaguje na bodźce pochodzące z zewnątrz.

Ladit 280x336

Utrata przytomności może być łatwo zdiagnozowana, ponieważ chory nie reaguje na polecenia, ani też na silne bodźce bólowe. Utrata przytomności przyczyny ma związane między innymi z zaburzeniami ukrwienia mózgu i regulacji cieplnej. Inne przyczyny utraty przytomności to zatrucia.

Zatrucie zwane też intoksykacją polega na działaniu trucizny w organizmie prowadzącym do zaburzenia czynności narządów bądź śmierci. Zatrucie może mieć ostry, podostry lub przewlekły charakter, w zależności od siły działania, wielkości dawki oraz drogi przedostania się substancji do organizmu człowieka.

Przyczyny utraty przytomności to również skrajne przeżycia natury psychicznej. Trauma jest ostrym i nagłym urazem, który może prowadzić do zaburzeń psychicznych i somatycznych, w tym do utraty przytomności. Intensywna emocja bądź uraz czaszkowy spowodowany wypadkiem, albo katastrofą mogą także powodować łatwe męczenie się, amnezję, alkoholizm i drażliwość.

Inne przyczyny utraty przytomności są związane z urazami mechanicznymi i krwawieniem, które jest spowodowane urazem. Uraz polega na uszkodzeniu tkanek, narządu, albo większego obszaru ciała w rezultacie oddziaływania czynnika mechanicznego, chemicznego, termicznego, albo czynnika innego rodzaju prowadzącego do obrażeń ciała, np. stłuczenia, zwichnięcia, złamania lub krwotoku.

Ladit 160x600

Bardzo często sam widok krwi może spowodować utratę przytomności.

 

Czynnik termiczny prowadzący do odmrożeń lub oparzeń także może spowodować utratę przytomności spowodowaną, np. odczuwaniem bólu i znacznym osłabieniem organizmu.

Krótkotrwała utrata przytomności może być spowodowana niedoborem lub nadmiarem składników fizjologicznych. Chwilowa utrata przytomności może być także związana z zaburzeniami wewnętrznymi. Nagła utrata przytomności bywa skutkiem niewydolności takich narządów, jak wątroba czy nerki.

W przypadku, gdy wystąpi utrata przytomności, postępowanie polega na wezwaniu pomocy, a następnie na ocenie oddechu. Kolejnym etapem jest przeanalizowanie przyczyn i możliwych następstw. Jeśli poszkodowany oddycha, należy ułożyć go w pozycji bezpiecznej i regularnie kontrolować oddech, chyba że występują urazy.

Utrata przytomności skutki ma związane z niedrożnością dróg oddechowych, która jest spowodowana opadaniem nagłośni i języka do tylnej ściany gardła. Konsekwencją utraty przytomności jest również zalanie dróg oddechowych treścią żołądkową, albo śliną.

Pozycja bezpieczna pozwala temu zapobiec.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • chwilowa utrata przytomności
  • utrata przytomności skutki
  • utrata przytomności przyczyny i skutki
  • skutki utraty przytomności
  • utrata przytomności skutki uboczne

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.