Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Utrata węchu (łac. anosmia) może mieć charakter przejściowy lub trwały. Utrata węchu po katarze ma charakter przejściowy.

Ladit 280x336

Utrata węchu jest spowodowana procesem zaburzającym przekazywanie bodźców z receptorów do ośrodków węchowych znajdujących się w mózgu. Przejściowa utrata węchu bardzo często występuje w przebiegu przeziębień i zapaleń błony śluzowej nosa.

Utrata węchu przyczyny może mieć związane z występowaniem polipów jamy nosowej i gorączki siennej.

Wówczas błona śluzowa obrzmiewa tak bardzo, że przykrywa receptory węchowe. Anosmia jest jednak przejściowa, tak jak utrata węchu po katarze. Po usunięciu polipów i wyleczeniu choroby węch powraca. W przebiegu przeziębienia może wystąpić utrata węchu i smaku.

Utrata węchu po katarze jest przejściowa w przeciwieństwie do anosmii spowodowanej uszkodzeniem receptorów węchowych.

Jak dochodzi do utraty węchu?

Do uszkodzenia receptorów węchowych dochodzi w wyniku negatywnego oddziaływania zanieczyszczeń, dymu papierosowego i innych dymów oraz zażywania narkotyków poprzez wciąganie nosem, np. heroiny, kokainy i pochodnych amfetaminy.

Wdychanie oparów kleju również prowadzi do uszkodzenia receptorów węchowych.

Ladit 160x600

Trwała utrata powonienia może być skutkiem uszkodzenia nerwów węchowych i ośrodków węchu w mózgu w wyniku zakażenia, urazu lub nowotworu. Utrata węchu może być objawem poważnych chorób, między innymi Zespołu Cushinga, Zespołu Turnera, anoreksji, bulimii lub depresji. Na przedstawione zaburzenie cierpi około 1% populacji. W ciągu ostatnich lat wzrósł odsetek ludzi cierpiących na tę dysfunkcję.

Co może być przyczyną utraty węchu?

Utrata powonienia może być spowodowana infekcjami górnych dróg oddechowych, katarem, urazami głowy, innymi chorobami nosa i operacjami nosa oraz guzami. W przypadku, gdy powonienie jest upośledzone i utrata węchu występuje przez długi czas, trzeba zgłosić się do lekarza rodzinnego. Lekarz rodzinny skieruje chorego do laryngologa bądź neurologa. Następnie trzeba poddać się badaniu polegającemu na wąchaniu kawy, migdałów, cytryny i smoły.

Dla ustalenia tego, czy występuje całkowita utrata powonienia, trzeba podać choremu do powąchania bardzo cuchnące substancje, które wywołują odruchowe marszczenie nosa i mają bardzo przykry zapach, np. asafetydę zwaną potocznie czarnym łajnem. Jeżeli utrata powonienia występuje przewlekle lekarz bierze pod uwagę możliwość występowania alergii pokarmowej.

Trzeba wykonać odpowiednie testy, które pozwolą na wykrycie alergenów powodujących utratę węchu.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • utrata węchu po katarze
  • utrata wechu
  • utrata węchu i smaku
  • utrata wechu i smaku przy przeziebieniu
  • utrata wechu po przeziebieniu

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.