Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Wągrzyca (łac. cysticercosis) jest chorobą pasożytniczą występującą u ludzi i zwierząt. Wągrzyca rozwija się w wyniku zakażenia larwami tasiemca uzbrojonego.

Ladit 280x336

Występuje ona głównie u świń i człowieka. Do zarażenia dochodzi w wyniku spożycia surowego bądź niedogotowanego mięsa wieprzowego zawierającego wągry.

Obecnie występuje ona rzadziej. Do spadku zachorowalności przyczyniła się poprawa stanu sanitarnego na wsi i wprowadzenie zamkniętego chowu zwierząt.

Ponadto po uboju są przeprowadzane badania weterynaryjne.

Najlepsze miejsce do rozwoju wągrzycy

 

Larwalne postaci tasiemca zwane wągrami mogą rozwinąć się w takich miejscach, jak:

  • mózg
  • oko
  • rdzeń kręgowy
  • mięśnie szkieletowe
  • tkanka podskórna
  • mięsień sercowy.

Połowa zakażeń przebiega bezobjawowo. Wągrzyca objawowa posiada okres wylęgania wynoszący kilka lat. Przebieg wągrzycy jest mało charakterystyczny.

Okresy zaostrzeń objawów wągrzycy przeplatają się z remisją. Mogą być one spowodowane obumieraniem pojedynczych wągrów. Wągrzyca powoduje zaburzenia psychiczne, somatyczne i emocjonalne.

Ladit 160x600

Rozpoznanie wągrzycy może zostać postawione w oparciu o badanie parazytologiczne, które wykazuje obecność skoleksów haczyków bądź fragmentów ściany wągra. Lekarz może zalecić wykonanie badań klinicznych, serologicznych i obrazowych, m.in. tomografii komputerowej i rentgen.

W postawieniu diagnozy może pomóc badanie płynu mózgowo-rdzeniowego.

Tasiemiec uzbrojony jest jednym z gatunków tasiemców pasożytującym w przewodzie pokarmowym kręgowców (w tym m.in. człowieka). W przeciwieństwie do tasiemca nieuzbrojonego tasiemiec uzbrojony posiada haczyki i przyssawki.

Za ich pomocą przyczepia się do ściany jelita cienkiego. Tasiemiec uzbrojony jest obupłciowy. Męskie i żeńskie narządy rozrodcze rozwijają się w każdym członie z osobna. Męskie narządy rozwijają się odpowiednio wcześnie. Zapobiega to samozapłodnieniu w obrębie jednego proglotydu.

Wągrzyca to duże zagrożenie

Proces rozwojowy tasiemców jest dość złożony.

Najczęściej dochodzi do rozwoju kilku pokoleń larwalnych oraz przynajmniej jednego żywiciela pośredniego.

Tasiemiec posiada długie i płaskie ciało przypomina ono wyglądem taśmę, stąd nazwa. Ciało tasiemca jest złożone z około 800-1000 proglotydów.

Każdy segment jest kompletną maszyną rozrodczą wyposażoną w męskie i żeńskie narządy oraz produkującą do 100 000 jaj. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.