Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Wielomocz (łac. polyuria) jest stanem, w którym organizm wydala mocz w ilościach powyżej 3 litrów na dobę.

Ladit 280x336

Wielomocz bardzo często wiąże się z polidypsją. Fizjologiczny wielomocz występuje w przypadku ciąży, nadmiernego spożywania alkoholu i kofeiny oraz płynów.

Wielomocz towarzyszy także pewnym stanom chorobowym, m.in. cukrzycy, moczówce prostej, niewydolności nerek i zespole Conna. Polidypsja, z którą zwykle współwystępuje wielomocz polega na odczuwaniu nadmiernego pragnienia.

Polidypsja bardzo często pojawia się w przypadku hiperglikemii, nadczynności tarczycy, moczówce prostej, zaburzeń wodno-elektrolitowych i hiperkalcemii. Polidypsja może mieć podłoże psychiczne. Pokrewnym stanem w stosunku do wielomoczu jest częstomocz.

Częstomocz zwany także polakisurią jest objawem chorobowym, który polega na częstym oddawaniu moczu małymi porcjami. Częstomocz bywa niekiedy objawem zakażeń układu moczowego, albo łagodnego rozrostu gruczołu krokowego.

Wielomocz występuje także w przebiegu chorób pęcherza moczowego, które przebiegają ze stanem zapalnym, albo zmniejszeniem objętości.

 

Częstomocz może być spowodowany rozwijającą się ciążą, albo nowotworami występującymi w obrębie miednicy mniejszej.

Ladit 160x600

Diagnostyka wymaga wykonania badań, które wykluczą zakażenie dróg moczowych. Konieczne jest zatem wykonanie posiewu moczu, ropomoczu i leukocyturii. Dodatkowo należy wykonać badanie urodynamiczne i cystograficzne.

Moczówka prosta jest chorobą, której bardzo często towarzyszą wielomocz i częstomocz. Moczówka prosta może mieć postać centralną lub nerkopochodną.

Postać centralna, zwana także przysadkowo-podwzgórzową, ma związek z zaburzeniami czynności osi przysadkowo-podwzgórzowej. Jest spowodowana niedoborem hormonu antydiuretycznego zwanego wazopresyną. Objawy ośrodkowej moczówki prostej pojawiają się wtedy, gdy liczba uszkodzonych neuronów odpowiedzialnych za wydzielanie hormonu jest większa niż 85%.

Moczówka prosta nerkopochodna polega natomiast na niewrażliwości cewek nerkowych na wazopresynę. Pierwotnym zaburzeniem prowadzącym do rozwoju moczówki prostej jest brak zdolności do zagęszczania moczu, co prowadzi do wydalania nadmiernej ilości wody przez nerki.

Przyczyną nerkopochodnej moczówki prostej może być przewlekła niewydolność nerek, przewlekła hiperkalcemia i hipokaliemia, a także tubulopatie i choroby śródmiąższowe nerek. Przyczyną moczówki prostej nerkopochodnej może być także wrażliwość receptora na leki zawierające fluorki i sole litu.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • wielomocz
  • wielomocz przyczyny

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.