Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Wierzchniactwo (łac. epispadiasis) jest wadą wrodzoną cewki moczowej występującą raz na około 30 tys. urodzeń. Rolą przewodu jest odprowadzanie moczu z pęcherza moczowego na zewnątrz.

Ladit 280x336

Pęcherz moczowy jest zbiornikiem moczu doprowadzanym do narządu przez dwa moczowody. Pęcherz moczowy jest położony w miednicy poza spojeniem łonowym oraz posiada kształt stożka. Jego podstawa zwana dnem jest zwrócona ku dołowi.

Z kolei szczyt jest połączony z trzonem i zwrócony w kierunku pępka.

Pęcherz moczowy jet narządem wysłanym od wewnątrz błoną śluzową, która w dnie jest gładka, zaś w pozostałej części pęcherza moczowego pofałdowana.

U kobiet cewka moczowa ma długość równą około 4-5 cm. Uchodzi ona do przedsionka pochwy. Cewka moczowa u mężczyzn jest znacznie dłuższa. Jej długość w stanie spoczynku prącia wynosi około 18 cm. Początek przewodu znajduje się w dnie pęcherza (tzw. ujście wewnętrzne).

Następnie przebiega on przez gruczoł sterczowy. Tam uchodzą do niej drogi płciowe. Od tego punktu cewka pełni rolę przewodu moczowego i płciowego. Przewód po przejściu przez przeponę moczowo-płciową wchodzi w skład prącia.

Cewka przebiega w ciele gąbczastym, a jej ujście zewnętrzne znajduje się na żołędzi prącia.

Wierzchniactwo to wada?

Wierzchniactwo  jest wadą rozwojową polegającą na rozszczepieniu cewki moczowej po grzbietowej stronie prącia. Może ono dotyczyć całego prącia lub tylko żołędzi. W przypadku, gdy wada rozwojowa wierzchniactwo dotyczy całego prącia dziecko nie trzyma moczu.

Ladit 160x600

Choroba wierzchniactwo polega na tym, że cewka jest niezrośnięta, a prącie jest krótkie, płaskie oraz zagięte ku górze.

Wierzchniactwo może występować w towarzystwie innych wad rozwojowych, takich jak:

  • wynicowanie pęcherza moczowego
  • rozszczep spojenia łonowego
  • niezstąpienie jąder
  • przepuklina

Rozpoznanie wierzchniactwa jest wskazaniem do przeprowadzenia operacji. Może być ona przeprowadzona dopiero w wieku przedszkolnym (ok. 4-5 lat).

Wierzchniactwo jest jedną z wad rozwojowych. Wada rozwojowa jest nieprawidłowością budowy organizmu i metabolizmu powstającą w okresie życia płodowego, lecz objawiającą się po urodzeniu. Wady rozwojowe mogą mieć różnorodne nasilenie.

Są one istotną przyczyną umieralności noworodków. Wady rozwojowe mogą być spowodowane różnymi czynnikami.

Przyczyny powstania wierzchniactwa

  • czynniki genetyczne
  • czynniki środowiskowe
  • działanie promieniowania jonizującego
  • działanie leków
  • działanie niektórych związków chemicznych na zarodek
  • czynniki genetyczno-środowiskowe

Powstanie wady rozwojowej może być spowodowane pojedynczą przyczyną. Najczęściej jest jednak wypadkową oddziaływania kilku czynników. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.