Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Wirusowe zapalenie gardła może rozprzestrzenić się także w obrębie tkanki chłonnej. Wirusy są czynnikiem etiologicznym w przypadku około 50-80% zachorowań na ostre zapalenie gardła.

Ladit 280x336

Wirusowe zapalenie gardła może być wywołane przez wirusy grypy i paragrypy, wirusa opryszczki, adenowirusy, rhinowirusy i enterowirusy. Wirusowe zapalenie gardła może towarzyszyć różnym chorobom wirusowym, między innymi różyczce, odrze i ospie wietrznej.

Infekcja wirusowa gardła ustępuje po trzech lub co najwyżej siedmiu dniach, samoistnie.

Wyjątkowo, jeżeli wirusowe zapalenie gardła będzie związane z zaatakowaniem tkanki chłonnej gardła bądź, jeżeli wystąpi powikłanie w formie zakażenia bakteryjnego, choroba będzie trwać do trzech tygodni i wymaga leczenia. Ostre wirusowe zapalenie gardła nie jest leczone za pomocą antybiotyków.

Wymaga natomiast odpoczynku i ograniczenia wychodzenia z domu. Terapia polega na stosowaniu leków odkażających gardło oraz niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Antybiotykoterapia może być stosowana, gdy zapalenie gardła występuje u osób, które mają za sobą ciężkie infekcje, albo leczy się je za pomocą immunosupresji.

Sygnałem tego, że rozwija się wirusowe zapalenie gardła jest pojawienie się uczucia suchości w gardle.

Ladit 160x600

Następnie dochodzi do pieczenia i bólu podczas połykania. Wirusowe zapalenie gardła występuje zwykle w towarzystwie nieznacznego podwyższenia temperatury ciała, a także nieżytu  nosa. Katar ustępuje po około trzech dniach.

Błona śluzowa gardła w przebiegu wirusowego zapalenia gardła jest żywoczerwona i rozpulchniona. Chory ma złe samopoczucie. W przebiegu zapalenia wirusowego gardła może dojść także do nieznacznego powiększenia węzłów chłonnych.

Wirusowe zapalenie gardła występuje niekiedy w formie anginy opryszczkowej.

 

Jest wywoływany przez wirusa Coxsackie A. Charakteryzuje się występowaniem białych pęcherzyków na migdałkach i na przednich łukach podniebiennych. Trwa przeważnie tydzień i występuje głównie latem lub jesienią.

Mononukleoza zakaźna jest kolejną chorobą przebiegającą z wirusowym zapaleniem gardła.

Schorzenie jest powodowane przez infekcję wirusem Epstaina-Barr. Zapalenie gardła w przebiegu tej choroby występuje głównie u dzieci  i młodzieży. Dodatkowo pojawia się utrata łaknienia, powiększenie węzłów chłonnych, wysoka gorączka.

Nieleczona mononukleoza zakaźna prowadzi do zapalenia bakteryjnego, a wtedy leczenie jest znacznie bardziej problematyczne.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • zapalenie gardła

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.