Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Włókniak miękki (łac. fibroma molle) jest łagodnym nowotworem rozwijającym się z tkanki łącznej. Włókniak miękki ma charakter wrodzony i może pojawiać się w różnym wieku.

Ladit 280x336

Włókniak miękki ma postać miękkich guzków lub guzów, które zwisają i dają się często wprowadzić w głąb skóry poprzez ucisk.

Drobne włókniaki miękkie często występują na szyi i karku. Nie mają skłonności do samoistnego ustępowania. Do tej pory nie wiadomo, dlaczego tworzy się włókniak miękki. Przyczyny rozwoju łagodnego nowotworu nie są obecnie znane.

Włókniak miękki jest zwykle bezbolesny. Należy jak najszybciej zgłosić się do specjalisty, który pomoże w wyborze najlepszej metody, która pozwoli na pozbycie się problemu.

W przypadku, gdy występuje włókniak miękki usuwanie może polegać na przeprowadzeniu zabiegu z ciekłym azotem. Współcześnie jeśli wystąpi włókniak miękki. usuwanie następuje poprzez interwencję chirurgiczną, a zatem tradycyjną metodą. W przypadku bezbolesnych włókniaków miękkich usunięcie ma na celu głównie względy estetyczne.

Nie jest konieczne, bo włókniak nie stanowi żadnego zagrożenia dla zdrowia.

Niemniej, jeżeli dojdzie do wystąpienia stanu zapalnego wokół miejsca, gdzie znajduje się włókniak miękki usuwanie jest konieczne. W rozpoznaniu należy wykluczyć wystąpienie znamion komórkowych miękkich, brodawczaka i tłuszczaka. Są to zmiany przypominające włókniaka miękkiego.

Ladit 160x600

Tłuszczak jest łagodnym nowotworem zbudowanym z tkanki tłuszczowej. Tłuszczaki są zmianami chorobowymi miękkimi w dotyku, czasem przesuwalnymi i co do zasady bezbolesnymi, podobnie jak włókniaki miękkie. Charakteryzują się dość powolnym tempem rozwoju.

Tłuszczaki najczęściej występują u osób w wieku około 40-60 lat, chociaż mogą występować także u dzieci. W przeważającej liczbie przypadków leczenie tłuszczaka jest zbędne. Wyjątkiem jest sytuacja, w której guz prowadzi do bólu, albo ogranicza ruchy. Zwykle tłuszczaki można usuwać z powodów kosmetycznych.

Obok włókniaków miękkich wyróżnia się włókniaki twarde, które są zmianami powstającymi niezależnie od wieku. Włókniak twardy jest zmianą odczynową włóknistą, z reguły pojedynczą i mniejszą niż włókniaki miękkie. Znajdują się na skórze i są wraz z nią przesuwalne w stosunku do podłoża.

Nie można ich odprowadzić uciskiem w głąb skóry, tak jak włókniaki miękkie. Najczęściej pojawiają się na kończynach, podczas gdy włókniaki miękkie z reguły występują na karku i szyi. W rozpoznaniu różnicowym włókniaka twardego należy wykluczyć zwłókniałego naczyniaka, keloidy i histiocytoma.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • włókniak miekki
  • włókniak

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.