Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Wnętrostwo (łac. cryptorchidismus) jest wadą rozwojową występującą u męskich noworodków. Wnętrostwo polega na niewłaściwym umieszczeniu jądra.

Ladit 280x336

Wnętrostwo polega na tym, że zamiast w mosznie, jądro znajduje się w jamie brzusznej, albo w kanale pachwinowym. Może występować wnętrostwo obustronne, które polega na niewłaściwym położeniu obu jąder. Bardzo ważną kwestią jest wnętrostwo a płodność.

Niezstąpienie jąder sprzyja bezpłodności, ponieważ powoduje przegrzanie jąder.

Ów stan bardzo sprzyja powstawaniu nowotworu jądra i może prowadzić do zatrzymania produkcji plemników. Wnętrostwo u dzieci występuje stosunkowo rzadko. Pojawia się u około 4% męskich noworodków, lecz ma charakter trwały tylko w przypadku 1%.

Wnętrostwo u dzieci zwykle ustępuje samoistnie w pierwszym roku życia. Jeżeli po tym czasie nie ustąpi wnętrostwo, operacja może być zalecana. Zabieg operacyjny zwany orchidopeksją jest stosowany zwykle w przypadku niepowodzenia leczenia gonadotropiną. Jednostronne wnętrostwo u dzieci występuje znacznie częściej w porównaniu z obustronnym. Wnętrostwo u dorosłych jest diagnozowane bardzo rzadko.

Ladit 160x600

Wnętrostwo może być wywołane anorchią lub ektopią jądra.

 

Wśród przyczyn tego stanu wymienia się także nadczynność dźwigacza jądra i zatrzymani jądra na drodze zstępowania. W przypadku wystąpienia obustronnego wnętrostwa, terapia polega na leczeniu hormonalnym. Jeśli nie daje to oczekiwanego rezultatu, trzeba przystąpić do leczenia operacyjnego.

Zabieg polega na wydłużeniu powrózka nasiennego, co umożliwia sprowadzenie jądra do moszny oraz ułatwia jego stabilizację.

Wnętrostwo musi być wyleczone przed ukończeniem szóstego roku życia. Wada rozwojowa, o której mowa znacząco zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwór jądra. Im szybciej rozpoczęte leczenie, tym mniejsze ryzyko utraty płodności i wystąpienie raka jądra.

Odpowiednio przeprowadzony zabieg umożliwia odtworzenie prawidłowego wyglądu moszny. Nieleczone wnętrostwo może prowadzić do fobii, lęków, zaburzeń psychopatologicznych i kompleksów.
Jądro jest męskim narządem rozrodczym u ludzi i zwierząt.

Można powiedzieć, że jest odpowiednikiem rozwojowym jajników. Jądra są położone poza obrębem ciała i zawieszone przez powrózek nasienny w worku mosznowym, co jest rezultatem tego, że spermatogeneza może przebiegać poprawnie w temperaturze, która jest niższa niż 37 stopni Celsjusza.

Zazwyczaj jedno jądro jest położone niżej od drugiego, co jest rezultatem różnicy struktur naczyniowych. Główne funkcje jąder to produkcja plemników i męskich hormonów płciowych.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • wnętrostwo u dorosłych

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.