Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

W przypadku podejrzenia wodonercza wykonuje się USG układu moczowego, albo badanie izotopowe w formie scyntygrafii dynamicznej, która umożliwia jakościową informację o transporcie izotopu oraz o czynności nerek.

Ladit 280x336

U noworodków badanie wykonuje się między czwartym a szóstym tygodniem życia. Nie udało się ustalić jednolitego sposobu postępowania u młodszych dzieci, szczególnie u tych, które cierpią na jednostronne wodonercze. Większość noworodków należy leczyć zachowawczo.

Decyzję podejmuje lekarz, na podstawie indywidualnej obserwacji. Jeżeli poszerzenie nie przekracza 20 mm, operacyjne leczenie wodonercza nie jest konieczne. Wymaga natomiast obserwacji i wykonywania okresowych badań.

Jeżeli czynności nerki są upośledzone, operacyjne leczenie wodonercza jest konieczne. W przypadku, gdy na podstawie przeprowadzonych badań i objawów klinicznych uda się ustalić wskazania do zabiegu, leczenie wodonercza opiera się na wycięciu zwężonego odcinka i zespoleniu moczowodu z miedniczką nerkową.

Najczęściej, gdy występuje wodonercze, leczenie polega na zastosowaniu klasycznej plastyki miedniczkowo-moczowodowej metodą Hynes-Anderson. Jeżeli jest taka możliwość i zostanie wykryte wczesne wodonercze, leczenie może polegać na wykorzystaniu mało inwazyjnych technik.

Ladit 160x600

Wyniki leczenia są wyjątkowo dobre. Zapobiega powikłaniom, jakimi grozi wodonercze.

 

Leczenie odpowiednio przeprowadzone umożliwia uniknięcie nawrotów choroby. Leczenie operacyjne jest z reguły poprzedzone urografią dożylną. Operacja zostaje przeprowadzona w warunkach szpitalnych. U dzieci w pierwszym roku życia konieczne jest przetoczenie krwi.

Po operacji choremu podaje się dożylnie leki i jest objęty opieką pielęgniarską przez około 2-3 dni. Poważnym zagrożeniem jest zakażenie dróg moczowych związane z koniecznością modyfikacji oraz przedłużenia farmakoterapii.

Po zabiegu można pozostawić w nerce nerkowo-skórną przetokę, która odprowadza mocz z nerki odbarczając miejsce zespolenia. Stopniowe przymykanie i usunięcie przetoki trwa do 10 dni. Rodzice powinni zgłosić się z dzieckiem dzień przed planowanym zabiegiem, w celu wykonania badań podstawowych, przeprowadzenia kwalifikacji pediatrycznej i rozpoczęcia profilaktyki antybiotykowej.

W dniu zabiegu dziecko jest na czczo, a na bloku operacyjnym zwykle przebywa około 2-3 godziny. Chirurgiczna część zabiegu z reguły nie trwa dłużej niż godzinę.

W przypadku wystąpienia dysproporcji grubości ściany, albo zespalany moczowód jest wyjątkowo wąski, lekarz wyprowadza dren na zewnątrz przez miąższ nerki. Pozostawia dreny w okolicy zespolenia i odtwarza przecięte wcześniej warstwy, używając wchłanialnych szwów.

Skóra jest z reguły szyta rozpuszczalnym szwem śródskórnym, który nie wymaga usunięcia.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • wodonercze leczenie farmakologiczne
  • Wodonercze Leczenie
  • czy wodonercze można wyleczyć
  • leczenie wodonercza
  • wodonercze leczenie u dorosłych

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.