Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Objawy wodonercza są związane z tępym i stałym bólem w okolicy lędźwi. Można łatwo zauważyć, że wodonercze objawy ma bardzo podobne do kamicy nerkowej.

Ladit 280x336

Ból czasami promieniuje wzdłuż przebiegu moczowodu, czyli od tyłu do spojenia łonowego u kobiet, a wzdłuż nasieniowodu do jądra u mężczyzn. Objawy wodonercza mają postać nie tylko bólów brzucha, ale także guza w jamie brzusznej i wymiotów.

Objawy wodonercza obejmują także parcie na mocz i krwiomocz oraz zakażenie układu moczowego.

Pieczenie podczas oddawania moczu może świadczyć o występowaniu schorzenia, takiego jak wodonercze. Objawy dotyczą także gorączki i dreszczy. Obrzęk nerek może wystąpić w przebiegu choroby, jaką jest wodonercze. Objawy towarzyszące schorzeniu są mało charakterystyczne.

Obraz kliniczny wrodzonego wodonercza jest zależny od stopnia rozciągnięcia struktur nerki oraz od ilości zalegającego moczu. Zazwyczaj przebiega bezobjawowo lub skąpo objawowo. U młodszych dzieci zwykle jest wykrywane podczas badania USG jamy brzusznej.

Nerka powiększona od nadmiaru moczu może być wyczuwalna przez brzuszne powłoki i wzięta za guz.

 

Wodonercze u starszych dzieci objawia się początkowo bólem brzucha o różnej lokalizacji i natężeniu. W przypadku istnienia podejrzenia wystąpienia wodonercza, należy wykonać USG jamy brzusznej dziecka. Badanie pozwala sprawdzić, na ile zostały rozciągnięte kielichy i miedniczki.

Ladit 160x600

Umożliwia ocenę stopnia zaawansowania wodonercza.

Należy sprawdzać również grubość miąższu nerki, żeby upewnić się, czy nie doszło do jego uszkodzenia i zaniku. Wodonercze u płodu można wykryć podczas badania USG ciężarnej kobiety. U chorych często jest wykonywana scyntygrafia dynamiczna z próbą diuretyczną, która polega na ocenie wychwytu radioaktywnego znacznika przez nerki oraz sprawdzeniu szybkości wydalania go z dróg moczowych.

Na podstawie tych badań lekarz podejmuje decyzję o tym, czy konieczne jest leczenie zabiegowe, czy też nie. Nie każde poszerzenie układu kielichowo - miedniczkowego wymaga operacji. Nieznaczne wodonercze może ustąpić samoistnie wraz z rozwojem dziecka.

W takich sytuacjach należy systematycznie kontrolować nerki za pomocą badania USG. Czasem jedynym sposobem leczenia wodonercza jest operacja.  Obraz kliniczny wskazuje na konieczność przeprowadzenia leczenia chirurgicznego lub na terapię zachowawczą.

Symptomy towarzyszące chorobie i badania diagnostyczne umożliwiają także stwierdzenie, czy wodonercze jest samoistne, czy też związane z rozwojem innej choroby.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • wodonercze objawy

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.