Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Wodonercze (łac. Hydronephrosis) jest rozciągnięciem miedniczki nerkowej w rezultacie utrudnienia odpływu moczu. Wodonercze może być jednostronne lub dwustronne. Najczęściej wodonercze jest powodowane przez kamień moczowy uwięziony w moczowodzie.

Ladit 280x336

Wodonercze u dzieci i wodonercze u dorosłych może być także spowodowane procesem zapalnym. Wodonercze u płodu najczęściej jest związane z wrodzonym zwężeniem moczowodu. Poza tym, wodonercze u noworodka może wiązać się także z zagięciem moczowodu.

Wodonercze u dzieci rzadko jest powodowane rozrostem nowotworu.

Zarówno wodonercze u dzieci, jak i u dorosłych jest leczone operacyjnie. Warto przejrzeć zdjęcia osób chorych na omawiane schorzenie, żeby zobaczyć co to jest wodonercze i jak przebiega.

Długotrwałe utrudnienie moczu z miedniczki nerkowej prowadzi do rozszerzenia kielichów nerkowych. Powikłaniem może być także zniszczenie filtracyjnego miąższu nerki, co prowadzi do jej niewydolności. Zastój w miedniczce nerkowej może prowadzić do zakażenia, co skutkuje zapaleniem miedniczki nerkowej.

Wrodzone wodonercze jest jedną z głównych wad wrodzonych u dzieci spowodowaną istnieniem anatomicznej lub czynnościowej przeszkody.

 

Do zastoju moczu prowadzi niedorozwój moczowodu, albo nieprawidłowości w strukturze przewodu. Zaleganie moczu w kielichach i miedniczkach nerkowych może być spowodowane zbyt wysokim odejściem moczowodu z nerki.

Ladit 160x600

Zaleganie moczu może być wywołane przez ucisk moczowodu z zewnątrz i spowodowane obecnością guza w jamie brzusznej, krwiaka, albo dodatkowego naczynia. Wrodzone wodonercze u dzieci może być również wynikiem zaburzeń pracy tkanki mięśniowej moczowodu.

Przyczyny wodonercza u dorosłych są związane z nefropatią zaporową, pod nazwą której kryje się zespół nieprawidłowości struktury i funkcji dróg moczowych. Powoduje utrudnienia w odpływie moczu. Do przyczyn choroby należy kamica nerkowa.

Jeżeli duży kamień z nerki przedostanie się do stosunkowo wąskiego moczowodu, może spowodować ból u pacjenta oraz zatkać moczowód, co uniemożliwia odpływ moczu z nerki.

Wówczas konieczne jest podawanie choremu leków rozluźniających tkankę mięśniową moczowodu oraz ułatwienie kamieniowi przejście do pęcherza. Czasem inwazyjne usunięcie złogu jest konieczne. Zatkanie moczowodu może być także spowodowane dużym stężeniem patologicznego białka w przebiegu szpiczaka mnogiego.

Inną przyczyną jest zwężenie w moczowodzie. Wystąpienie wodonercza może być spowodowane również przez nowotwory dróg moczowych. Przyczyny neurologiczne wodonercza powodują zaburzanie funkcji moczowodu utrudniając jego prawidłową pracę.

Może dojść do tego u chorych cierpiących na chorobę Parkinsona, stwardnienie rozsiane lub urazy rdzenia kręgowego.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • wodonercze u noworodka
  • wodonercze u dzieci
  • wodonercze u dorosłych
  • wodonercze u płodu
  • wodonercze

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.