Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Woskowina w uchu jest masą o żółto-brązowym zabarwieniu powstającą w przewodzie słuchowym zewnętrznym.

Ladit 280x336

Pochodzi ona z wydzieliny gruczołów łojowych i woskowinowych, cząsteczek kurzu, włosów oraz złuszczonego naskórka. Woskowina w uchu gromadzi się zazwyczaj obustronnie.

Jeżeli woda dostanie się do przewodu słuchowego zewnętrznego, woskowina pęcznieje.

W konsekwencji dochodzi do niedosłuchu. Woskowina w uchu powoduje nie tylko osłabienie słuchu, ale też szumy w uchu oraz zawroty głowy.

Jeżeli objawy się utrzymają i po usunięciu woskowiny wystąpią dodatkowe niepokojące symptomy, należy skonsultować się z lekarzem.

Woskowina w uchu dziecka może powodować pojawienie się gorączki, a także inne objawy. Woskowina w uchu dziecka, która rozpęcznieje pod wpływem wody przyczynia się nie tylko do pogorszenia słuchu, ale też do pojawienia się wycieku z ucha.

Woskowina w uchu dziecka może też spowodować pogorszenie się stanu ogólnego.

Wystąpienie wymienionych wyżej objawów wymaga szybkiego kontaktu z lekarzem. Podstawową przyczyną nadmiernego gromadzenia się woskowiny jest zaburzenie mechanizmu samooczyszczania się ucha.

Mechanizm samooczyszczania może zostać zaburzony pod wpływem pracy w warunkach dużego zapylenia, a także w wyniku nadmiernego drażnienia skóry przewodu słuchowego zewnętrznego.

Ladit 160x600

Nie istnieje skuteczny sposób zapobiegania omawianej dolegliwości. Po pierwsze, zaleca się unikanie samodzielnego oczyszczania ucha. Postępowanie w ten sposób powoduje nadaktywność w zakresie powstawania woskowiny.

Poza tym samodzielne oczyszczanie ucha może stać się przyczyną rozwoju zapalenia ucha zewnętrznego.

Może to doprowadzić także do uszkodzenia błony bębenkowej.

Stany zalegania i zbytniego gromadzenia się woskowiny w uchu są w wielu przypadkach nawracające.

Nie należy bagatelizować omawianej dolegliwości. Może ona doprowadzić do groźnych powikłań. Jednym z nich jest zapalenie przewodu słuchowego zewnętrznego.

Poza tym woskowina w uchu może doprowadzić do uszkodzenia błony bębenkowej (tzw. perforacji). W celu stwierdzenia obecności woskowiny w przewodzie słuchowym zewnętrznym, trzeba wykonać otoskopię. Badanie jest nazywane także wziernikowaniem ucha.

W razie stwierdzenia dolegliwości, takiej jak woskowina w uchu usuwanie masy powinno być wykonane przez lekarza.

Płucze on ucho wodę o temperaturze 37 stopni Celsjusza. Jeżeli stwierdzono uszkodzenie błony bębenkowej lekarz delikatnie rozmiękcza woskowinę, a następnie usuwa ją ręcznie.

Używa w tym celu specjalnych narzędzi. Po usunięciu woskowiny lekarz przeprowadza dodatkowo badanie słuchu. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.