Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Wrastający paznokieć (łac. paronychia), zwany także zanokcicą jest rodzajem ropowicy. Wrastający paznokieć może występować na palcu ręki, albo stopy, choć pierwszy z wymienionych przypadków zdarza się bardzo rzadko w porównaniu z drugim.

Ladit 280x336

Wrastający paznokieć u stopy to przypadłość, na którą cierpi coraz więcej osób. Jeżeli pojawi się bolesne zaczerwienienie wału paznokciowego, konieczna jest wizyta u podologa. W gabinecie zostanie założona klamra na wrastający paznokieć.

Klamra na wrastający paznokieć służy do korygowania toru wzrostu paznokcia i zapobiega jego dalszemu wrastaniu. Jeżeli nie występuje tkanka ziarninowa, a tylko bolesny obrzęk, bez ropy, zostaje założona plastikowa klamra na wrastający paznokieć.

Gdy wrastający paznokieć uszkodził już wał paznokciowy, konieczne jest założenie klamry drucianej. Na wrastający paznokieć domowe sposoby nie zawsze pomagają. Sprawdzają się tylko w sytuacji, gdy wał jest lekko zaczerwieniony. Wówczas można zmiękczyć paznokieć wykonując okłady z szarego mydła. Moczenie stopy w szarym mydle nie poskutkuje, gdy paznokieć przebił wał paznokciowy.

Jeśli ignoruje się wrastający paznokieć, ropa zbiera się tworząc pęcherzyk ropny.

 

Kiedy ulegnie samoistnemu przebiciu, to dochodzi do procesu gojenia poprzez ziarninowanie. Tkanka ziarninowa tworzy się, ponieważ wał paznokciowy jest podrażniany przez wrastający paznokieć.

Ladit 160x600

Dzikie mięso to jej potoczna nazwa. Wrastający paznokieć u dziecka może być spowodowany urazem wału paznokciowego, niewłaściwym sposobem obcinania paznokci, albo złym kierunkiem wzrostu paznokcia.

Ostatni czynnik może być uwarunkowany genetycznie, albo spowodowany noszeniem niewłaściwego obuwia. Kiedy występuje wrastający paznokieć, stan zapalny zwykle jest powodowany przez paciorkowce, pałeczkę ropy błękitnej, bakterie beztlenowe z jamy ustnej, albo grzyby. Skuteczny sposób na wrastający paznokieć - zabieg chirurgiczny - pozwala pozbyć się problemu.

Paznokieć jest zbitą i rogową płytką, która ochrania grzbietową powierzchnię ostatnich kości palców. Paznokieć jest wytwarzany przez tak zwaną macierz. Rosną posuwa się po łożysku paznokcia.

Jest z trzech strony otoczony przez wały. Od strony opuszki palca na dolną powierzchnię płytki przeradza się w naskórkowy obrąbek podpaznokciowy. Z kolei od strony wałów na górną powierzchnię płytki przechodzi w obrąbek naskórkowy, czyli tak zwane skórki.

Obydwa obrąbki chronią paznokieć przed grzybiczymi i bakteryjnymi infekcjami. Należy odpowiednio je pielęgnować, aby były zdrowe i odpowiednio pełniły swoje funkcje.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
 • dzikie mięso na palcu
 • wrastajacy paznokiec krew ropa smrod

  4 komentarze do “Wrastający paznokieć”

 1. Klamra to wysoce nieskuteczny i niedający się zastosować w wielu przypadkach sposób.Doskonałą metodą żeby pozbyć się wrastających paznokci jest kostka arkady pozwalająca tak wymodelować płytkę paznokcia żeby uniemożliwić wzrost w złym kierunku, a jednocześnie pozwolić na zagojenie się stanu zapalnego.

   
  • Właśnie mi wrastają paznokcie od dawna, niestety sama to wycinałam...teraz już wiem, że to był błąd...ale już się stało:( rozważałam różne metody leczenia i ta kostka wydaje się być najlepszym sposobem. jestem z wawy i zastanawiam się gdzie najlepiej zrobić nią zabieg?

    
   • najlepiej wyszkolonych specjalistów mają w Libramax w Warszawie, najlepiej u nich wykonać ten zabieg, masz gwarancję skuteczności i opiekę specjalistów

     
 2. co do tej metody i kliniki libramax to gorąco polecam Panią Elę, robiła mi zabieg i efekt jest bardzo dobry, miałam dwa paznokcie całkowicie zniszczone i wrośnięte "żywego", dziś mam normalne paznokcie..

   

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.