Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Wrodzona niedoczynność tarczycy (łac. hypothyreosis) jest zaburzeniem dotyczącym rozwoju intelektualnego i fizycznego.

Ladit 280x336

U jego podłoża leży głównie niedobór hormonów tarczycy w okresie prenatalnym oraz w okresie niemowlęcym.

Dziecko, u którego została zdiagnozowana wrodzona niedoczynność tarczycy, powinno otrzymać dawkę tyroksyny. Przyczyny wrodzonej niedoczynności tarczycy mogą mieć podłoże genetyczne, albo być związane z zaburzeniami embriogenezy.

Czynniki sprawcze wrodzonej niedoczynności tarczycy dotyczące zaburzeń embriogenezy mają ścisły związek z gruczołem tarczycowym.

Omawiana choroba rozwija się, jeżeli tarczyca nie zostanie wykształcona.

Drugą przyczyną jest wykształcenie się tarczycy o nieprawidłowej budowie.

Trzecim czynnikiem, który może doprowadzić do rozwoju wrodzonej niedoczynności tarczycy jest przemieszczanie się tarczycy w trakcie rozwoju. W Polsce każdy noworodek jest poddawany badaniu przesiewowemu wrodzonej niedoczynności tarczycy.

Wczesne wykrycie choroby i natychmiastowe podjęcie leczenia ochroni dziecko przed upośledzeniem psychofizycznym.

Wrodzona niedoczynność tarczycy powoduje wystąpienie u noworodka żółtaczki.

Niemowlę chorujące na omawiane schorzenie może mieć spowolnione czynności życiowe. Niedoczynność tarczycy o charakterze wrodzonym powoduje opóźniony rozwój psychoruchowy. Ponadto prowadzi ona do zaparć.

Ladit 160x600

Jak zostało wspomniane wyżej, do rozwoju choroby przyczynia się niedobór hormonów tarczycy. Należą do nich trójjodotyronina nazywana T3, tyroksyna określana skrótem T4 oraz kalcytonina.
Tyroksyna jest organicznym związkiem chemicznym, który powstaje z tyrozyny.

Hormon jest zarówno produkowany, jak i magazynowany przez pęcherzykowe komórki tarczycy.

Odpowiadają one także za uwalnianie tyrozyny. Tyroksyna jest uznawana za prohormon i główny hormon produkowany przez tarczycę. Z cząsteczki tyroksyny powstaje hormon T3, który jest najbardziej czynny metabolicznie.

Tyroksyna pobudza proces spalania w tkankach oraz rozpad tłuszczów do kwasów tłuszczowych i glicerolu. Zwiększa ona wchłanianie glukozy z przewodu pokarmowego i jej zużycie przez komórki.

Niedobór tyroksyny powoduje niedoczynność tarczycy.

Obniża się wówczas podstawowy poziom przemiany materii. Poza tym dochodzi do obrzęku śluzowatego i zmniejszenia się aktywności psychomotorycznej. Z kolei nadmiar tyroksyny prowadzi do nadczynności tarczycy. Występuje ona najczęściej w przebiegu choroby Graves-Basedowa. Schorzenie objawia się nadpobudliwością i nerwowością, wytrzeszczem oczu i szybkim męczeniem się mięśni.  Jedna odpowiedź do “Wrodzona niedoczynność tarczycy”

  1. Subkliniczna niedoczynność tarczycy to postać niedoczynności tarczycy, która daje skąpe, bardzo trudne do zauważenia objawy. W związku z tym wczesne rozpoznanie choroby nie jest łatwe, co może mieć poważne konsekwencje, m.in. rozwój jawnej niedoczynności tarczycy czy chorób serca.

     

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.