Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Wrzód miękki (łac. ulcus molle) jest chorobą zakaźną występującą też pod nazwą wrzodu wenerycznego. Choroba zakaźna jest przenoszona drogą płciową, a jej czynnikiem etiologicznym są gram-ujemne pałeczki Ducreya.

Ladit 280x336

Wrzód miękki należący do grona chorób wenerycznych rozwija się przez około 3-7 dni.

Po zakażeniu na narządach płciowych powstaje krosta, która z upływem czasu przekształca się w owrzodzenie. Zmiana jest bolesna i ropiejąca.

Posiada miękkie dno i brzegi otoczone obwódką stanu zapalnego.

W najbliższym sąsiedztwie miękkiego wrzodu mogą powstawać nowe zmiany.

Powikłania wrzodu miękkiego występują u niektórych osób.

Mogą one przybrać postać:

  • ropnego zapalenia
  • rozpadu pachwinowych węzłów chłonnych

Wrzód miękki jest chorobą występującą w strefie tropikalnego klimatu (Afryka, Azja Południowo-Wschodnia, Ameryka Środkowa). W Polsce wrzód miękki jest stwierdzany dość sporadycznie u turystów powracających z tropików.

U kobiet choroba może mieć bezobjawowy przebieg.

Rozpoznanie wrzodu miękkiego odbywa się w oparciu o wywiad i obraz kliniczny oraz wyniki hodowli na dwóch różnych podłożach.

Diagnostyka wymaga potwierdzenia obecności pałeczek gram-ujemnych w badaniu mikroskopowym oraz przeprowadzanie badań serologicznych, które wykluczą kiłę. Rozpoznanie opiera się tez na badaniach wirusologicznych, które wykluczą opryszczkę zwykłą.

Ladit 160x600

Materiał do badań jest otrzymywany z nakłucia węzłów chłonnych objętych zmianami chorobowymi oraz z dna owrzodzenia. Zanim zostanie z niego pobrany materiał biologiczny zostaje on oczyszczony roztworem fizjologicznym chlorku sodu.

Choroba wrzód miękki najczęściej występuje w krajach rozwijających się.

Otwarcie granic między państwami, rozwój turystyki oraz szlaków handlowych spowodowało, że może ona wystąpić także w krajach uprzemysłowionych. Choroba najczęściej dotyczy mężczyzn. Wykwity są zlokalizowane głównie na napletku, a rzadziej na żołędzi, skórze moszny lub prącia.

Wrzód miękki u kobiet może powstać na wargach sromowych, w obrębie szyjki macicy i pochwy. Jeżeli dochodziło do kontaktów analnych zmiany chorobowe mogą dotyczyć również odbytu. Wykwity skórne nie są jedyną zmianą chorobową towarzyszącą wrzodom miękkim.

Może też wystąpić powiększenie węzłów chłonnych, zwłaszcza w okolicy pachwinowej.

Nieleczony wrzód miękki może doprowadzić do owrzodzenia lokalnych węzłów chłonnych.

U pacjentów może wystąpić stulejka oraz istnieje ryzyko powstania przetok cewkowych.

W przebiegu ostatniego z wymienionych powikłań dochodzi do powstania dodatkowych kanałów łączących cewkę moczową z powierzchnią trzonu prącia.

U pacjentek może dojść do powikłania w postaci wytworzenia się przetok łączących kanał pochwy z odbytnicą.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • wrzód miękki

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.