Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Wścieklizna (łac. rabies) jest niebezpieczną wirusową chorobą zakaźną zwierząt, a właściwie niektórych ssaków. Wścieklizna może przenieść się na człowieka.

Ladit 280x336

Wówczas występuje pod nazwą antropozoonozy. Wścieklizna prowadzi do śmierci poprzez spowodowanie niewydolności oddechowej.
Bardzo ważne jest zapobieganie chorobie, jaką jest wścieklizna.

Szczepionka jest od dawna stosowana. Szczepienie psów przeciwko wściekliźnie jest obowiązkowe. Dodatkowo w lasach i na polach również rozrzucane są szczepionki, aby zapewnić dzikim zwierzętom szczepienie.

Wścieklizna nie ma znaczenia jako broń biologiczna, ale zagraża zdrowiu ludzi. Na chorobę taką jak wścieklizna szczepionka odpowiednia to Verorab. Jest to jedyna szczepionka na wściekliznę dostępna w Polsce.

Dzięki odpowiednim działaniom rzadko pojawia się epizootia. Jest to gwałtowny wzrost liczby zachorowań na chorobę, taką jak wścieklizna. Szczepionka to jedyny skuteczny sposób profilaktyki.

Dla osób szczególnie narażonych na schorzenie, takie jak wścieklizna, szczepienie jest obowiązkowe.

 

Do ich grona należą między innymi osoby wykonujące sekcje dzikich zwierząt. Wirus RABV jest odpowiedzialny za wywołanie choroby, jaką jest wścieklizna. Przyczyny są związane z dostaniem się wirusa do komórek mięśni szkieletowych przez ranę lub ukąszenie.

Ladit 160x600

W mięśniach namnaża się i poprzez płytkę motoryczną trafia do włókna nerwowego. Wędruje wzdłuż niego dośrodkowo do rdzenia kręgowego, a później do istoty szarej mózgu, gdzie ulega masywnej replikacji. Później za pośrednictwem włókien eferentnych.

Rozprzestrzenia się po organizmie, przede wszystkim do skóry i ślinianek. Bezpośrednią przyczyną śmierci w przebiegu wścieklizny jest niewydolność oddechowa. Jest to stan,  w którym zaburzenia czynności układu oddechowego prowadzą do upośledzenia wymiany gazowej w płucach, a także do spadku ciśnieni tlenu bądź wzrostu ciśnienia dwutlenku węgla. Niewydolność oddechowa może mieć charakter ostry lub przewlekły.

Ostra niewydolność oddechowa charakteryzuje się gwałtownym przebiegiem i  tym, że można ją wyleczyć. Przewlekła niewydolność oddechowa nie jest zaś w pełni odwracalna. Charakteryzuje się tym, że rozwija się stopniowo.

Campbell dzieli niewydolność oddechową na częściową i całkowitą. W pierwszym przypadku dochodzi wyłączni do obniżenia ciśnienia parcjalnego tlenu. W przypadku całkowitej niewydolności oddechowej dochodzi także do wzrostu stężenia dwutlenku węgla. Wood podzielił natomiast niewydolność oddechową kierując się mechanizmem jej powstania.

Hipoksemiczna niewydolność jest spowodowana zmianami w strukturze miąższu płuc, które uniemożliwiają prawidłową wymianę gazową. Niewydolność wentylacyjna jest zaś spowodowana hipowentylacją. Inne rodzaje to niewydolność okołooperacyjna i hipoperfuzyjna. Ostatnia z wymienionych jest spowodowana zmniejszeniem przepływu krwi przez płuca. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.