Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Objawy wstrząsu anafilaktycznego pojawiają się kilka minut po kontakcie z alergenem. Reakcje, które występują do dwudziestu minut po ekspozycji na czynnik alergizujący wyróżniają się ciężkim przebiegiem.

Ladit 280x336

Należy dodać, że mogą pojawić się wtórne objawy wstrząsu anafilaktycznego. Zwykle pojawiają się po upływie maksymalnie sześciu godzin od pierwszego wstrząsu anafilaktycznego. Początkowo wstrząs anafilaktyczny objawy ma związane z pojawieniem się rumienia i obrzęku w miejscu kontaktu z alergenem.

Później występuje lekka reakcja ogólna. Objawy wstrząsu anafilaktycznego przybierają wówczas formę zmian skórnych rozsianych, takich jak świąd, pokrzywka i rumień. Towarzyszy temu łzawienie, wyciek z nosa, bóle głowy i bladość. Kolejne stadium wstrząsu jest określane mianem nasilonej reakcji ogólnej.

Wówczas wstrząs anafilaktyczny objawy ma związane z tachykardią, arytmią, dusznościami oraz nudnościami, biegunką i wymiotami. Groźna reakcja ogólna występuje wtedy, gdy wstrząs anafilaktyczny objawy ma związane z ciężką hipotonią, obrzękiem krtani oraz zaburzeniami świadomości. Ostatnie stadium wstrząsu anafilaktycznego to niewydolność narządowa, przejawiająca się niewydolnością krążeniową prowadzącą do zatrzymania czynności oddechowej.

Ladit 160x600

Reakcja alergiczna jest związana z wytwarzaniem IgE.

 

Nadwrażliwość na konkretny antygen może mieć różny stopień. W przypadku, gdy jest on wysoki, dochodzi do wstrząsu anafilaktycznego. Jeżeli występuje nadwrażliwość niższego stopnia, kontakt z antygenem wywołuje reakcję alergiczną, ale o łagodnym przebiegu, objawiającą się łzawieniem i katarem siennym.

Warto przyjrzeć się bliżej komórkom tucznym i bazofilom, które odgrywają kluczową rolę w przebiegu reakcji alergicznych. Zarówno komórki tuczne, jak i bazofile biorą udział także w innych procesach immunologicznych i odpowiadają za obronę organizmu przed inwazjami pasożytniczymi są czynnikami stymulującymi przebudowę tkanek oraz proces zwany angiogenezę.

U człowieka można wyróżnić dwa rodzaje komórek tucznych, a mianowicie komórki tuczne tkankowe i komórki tuczne błon śluzowych. Różnią się między sobą składem enzymów, a także wrażliwością na kromoglikany dwusodowe.

Komórki tuczne i bazofile są aktywowane w wyniku związania fragmentu Fc przeciwciała IgE złączonego z antygenem przez receptor znajdujący się na powierzchni błony śluzowej komórki tucznej czy bazofili. Wówczas rozpoczyna się proces degranulacji i produkcji mediatorów procesu zapalnego.
Warto wspomnieć także o eozynofilach są to komórki kwasochłonne, które biorą udział w walce z infekcjami wywołanymi przez pasożyty. Współpracują z komórkami tucznymi w zwalczaniu tego rodzaju inwazji. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.