Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Wstrząs anafilaktyczny (łac.  commotus anaphylaciticus) jest ciężką reakcją alergiczną lub niealergiczną. Należy zaznaczyć, że wstrząs anafilaktyczny posiada ogólnoustrojowy charakter.

Ladit 280x336

Wstrząs anafilaktyczny został opisany przez P. Portiera  i Ch. Richeta w 1902 r. Wstrząs anafilaktyczny przyczyny ma związane z szybkim uwalnianiem mediatorów preformowanych i wytwarzanych. Jednym z nich jest histamina.

W przypadku, gdy występuje wstrząs anafilaktyczny pierwsza pomoc jest bardzo ważna. Osoby znajdujące się w grupie ryzyka powinny mieć przy sobie adrenalinę, zwaną też epinefryną. W przypadku, gdy wystąpi wstrząs anafilaktyczny adrenalina powinna zostać podana jak najszybciej. Jest to tak zwany lek pierwszego rzutu.

Gdy wystąpi wstrząs anafilaktyczny postępowanie polega na zapewnieniu drożności dróg oddechowych. Następnie należy usunąć alergen, czyli przerwać kontakt chorego z czynnikiem wywołującym uczulenie. Ponadto, kiedy wystąpi wstrząs anafilaktyczny postępowanie musi objąć podanie choremu adrenaliny, o której mowa wyżej.

Dopiero wtedy trzeba wezwać zespół reanimacyjny. Przerwanie ekspozycji na czynnik alergizujący jest bardzo istotne, gdy występuje wstrząs anafilaktyczny. Postępowanie może polegać na usunięciu żądła owada, a także na przerwaniu podawania leku. Istotne jest także ułożenie chorego w odpowiedniej pozycji, zanim przybędą służby ratunkowe.

Ladit 160x600

Wstrząs anafilaktyczny jest ściśle związany z alergią, dlatego warto przyjrzeć się bliżej temu pojęciu.

 

Alergia jest patologiczną i jakościowo zmienioną reakcją tkanek na alergen. Alergię określa się także mianem uczulenia i nadwrażliwości. Polega ona na reakcji immunologicznej, która wiąże się z powstawaniem swoistych przeciwciał.

Po związaniu z antygenem przeciwciała prowadzą do uwolnienia różnorodnych substancji określanych ogólnym mianem mediatorów stanu zapalnego. Alergia może mieć łagodny przebieg, na przykład kataru siennego. Niemniej może także przybrać postać ostrej reakcji alergicznej, prowadzącej do śmierci, jak w przypadku wstrząsu anafilaktycznego.

Sam termin alergii został pierwotnie użyty przez C. P. von Pirqueta, który był wiedeńskim pediatrą i naukowcem. Początkowo sądzono, że za reakcje nadwrażliwości odpowiadają zaburzenia w wytwarzaniu przeciwciał klasy IgE. Dopiero badania przeprowadzone w latach 60. ubiegłego stulecia wpłynęły na zmianę postrzegania stanów alergicznych i doprowadziły do utworzenia czteroelementowej klasyfikacji.  W reakcjach alergicznych można zaobserwować nadprodukcję IgE.

U niektórych osób kontakt z konkretnym antygenem doprowadza do odpowiedzi alergicznych, u innych nie. Także stopień nadwrażliwości u różnych osób jest inny. Kluczową rolę w reakcjach alergicznych odgrywają komórki tuczne.  Jedna odpowiedź do “Wstrząs anafilaktyczny”

  1. Jego geneza sięga roku 1902 gdyż właśnie w tym roku został on pierwszy raz opisany przez P.Portiera i Ch. Richeta. Autorzy twierdzili iż wstrząs anafilaktyczny może być wywoływany przez uwalnianie się mediatorów preformowanych wytwarzanych m.in. przez histaminę.

     

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.