Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Wstrząs kardiogenny jest zespołem objawów wynikających z niedokrwienia, albo niedotlenienia narządów i tkanek organizmu.

Ladit 280x336

Wstrząs kardiogenny występuje na skutek obniżenia się rzutu serca wywołanego dysfunkcją narządu. Wstrząs kardiogenny jest często kojarzony z takimi stanami, jak oliguria i hipowolemia.

Przyczyny wstrząsu kardiogennego obejmują niewydolność i tamponadę serca, urazowe obrażenie serca i zawał mięśnia sercowego, a także zmniejszenie wyrzutu lewej komory wywołane przez tętniaka lewej komory.

Zmniejszenie wyrzutu lewej komory może być także skutkiem pęknięcia przegrody międzykomorowej oraz przez ostrą niewydolność zastawek półksiężycowatych aorty lub mitralnej.

Inne przyczyny wstrząsu kardiogennego to kardiomiopatia, zapalenie mięśnia sercowego, albo przedawkowanie leków.

W przypadku, gdy występuje wstrząs kardiogenny postępowanie zaczyna się od sprawdzenia podstawowych funkcji życiowych.

 

Należy ocenić, czy chory jest przytomny i czy prawidłowo oddycha.

Jeżeli wystąpi wstrząs kardiogenny, postępowanie wymaga ułożenia chorego w odpowiedniej pozycji. Chory powinien być ułożony z lekko uniesioną górną częścią ciała. Gdy chory cierpi na wstrząs kardiogenny postępowanie obejmuje także starania o uspokojenie chorego oraz ochronę przed wyziębieniem organizmu.

Ladit 160x600

Należy dodać, że gdy występuje wstrząs kardiogenny, pierwsza pomoc wymaga także wezwania karetki pogotowia.

Należy przyjrzeć się wspomnianej na wstępie hipowolemii. Hipowolemia jest stanem polegającym na tym, że w łożysku naczyniowym jest za mało płynu w stosunku do jego pojemności. Nie istnieją wystarczająco dobre warunki do tego, aby układ sercowo- naczyniowy mógł prawidłowo pracować.

Stopień wypełnienia naczyń ma najbardziej negatywny wpływ na powrót żylny, a zatem na napełnianie prawej komory. Wyróżnia się hipowolemię bezwzględną i względną. W przypadku hipowolemii względnej dochodzi do obniżenia objętości krwi, natomiast w razie hipowolemii względnej objętość krwi jest prawidłowa, ale nie jest wystarczająca do wypełnienia powiększonego łożyska patologicznego.

Wstrząs kardiogenny wiąże się także z oligurią, czyli skąpomoczem. Polega na tym, że dochodzi do zmniejszenia ilości dobowego moczu poniżej 400-500 ml u osób dorosłych. Jeżeli doszłoby do zmniejszenia ilości moczu poniżej 100 ml/dobę, to występuje stan zwany bezmoczem, czyli anurią.

Stan, o którym mowa występuje u osób, które gorączkują, a także w przypadku wodonercza i ostrej niewydolności nerek.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • wstrzs kardiogenny

  Jedna odpowiedź do “Wstrząs kardiogenny”

  1. W przypadku hipowolemii względnej dochodzi do obniżenia objętości krwi, natomiast w razie hipowolemii względnej objętość krwi jest prawidłowa, ale nie jest wystarczająca do wypełnienia powiększonego łożyska patologicznego.

     

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.