Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Leczenie wstrząsu mózgu ma charakter objawowy. Polega przede wszystkim na ograniczeniu symptomów za pomocą odpowiednich leków, aby choroba miała łagodniejszy i mniej uciążliwy przebieg.

Ladit 280x336

Leczenie wstrząsu mózgu wymaga zastosowania środków przeciwbólowych, które zniwelują ból głowy, a także środków przeciwwymiotnych, dzięki którym wymioty i nudności nie będą stanowiły problemu. Leczenie wstrząsu mózgu wymaga pozostawania w pozycji leżącej ze względu na występowanie zawrotów głowy.

Chory może też zażywać leki, które zapobiegałyby zwrotom głowy. W przypadku, gdy występuje lekki wstrząs mózgu, leczenie polega przede wszystkim na stosowaniu środków przeciwbólowych i przeciwwymiotnych, ponieważ inne objawy zwykle nie występują. Jeśli zostanie zdiagnozowany wstrząs mózgu, leczenie powinno polegać przede wszystkim na odpoczynku.

Chory powinien mieć zapewniony spokój i nie powinien nadwyrężać wzroku. W przypadku, gdy występuje wstrząs mózgu, leczenie zwykle trwa do momentu samoistnego ustąpienia objawów. Stan jakim, jest wstrząs mózgu leczenie ma niezbyt długotrwałe, w porównaniu z innymi chorobami. Symptomy zwykle ustępują po kilku dniach. Najdłużej może utrzymywać się ból głowy.

Leki przeciwwymiotne są skutecznymi środkami przeciw wymiotom i nudnościom. Najczęściej stosuje się je w leczeniu choroby lokomocyjnej, a także niepożądanego działania chemioterapii, opioidowych środków znieczulających i ogólnego znieczulenia.

Ladit 160x600

Wymioty powstają w rezultacie pobudzenia ośrodków wymiotnych tworu siatkowatego w rdzeniu przedłużonym.

 

Pobudzenie może pochodzić z aparatu przedsionkowego ucha, jelit, ośrodka chemowrażliwego lub żołądka. Odruch wymiotny można także wywołać poprzez mechaniczne podrażnienie podniebienia miękkiego. W przebiegu kamicy żółciowej i nerkowej wymioty są reakcją odruchową na bóle trzewne.

W uruchamianiu odruchu wymiotnego uczestniczą cztery główne substancje, takie jak acetylocholina, serotonina, dopamina i histamina. Leki przeciwwymiotne są natomiast środkami określanymi antagonistami receptorów wymienionych wyżej związków.

Leki, o których mowa tworzą bardzo zróżnicowaną grupę leków przeciwwymiotnych, obejmującą antagonistów receptorów serotoninowych i dopaminergicznych, leki przeciwhistaminowe, cholinolityki, glikokortykosteroidy, benzodiazepiny i kannabinoidy. W przypadku wstrząśnienia mózgu stosuje się cholinolityki, do których należy skopolamina.

Jest ona bardzo skuteczna w leczeniu wymiotów pochodzenia błędnikowego. Należy do najsilniejszych dostępnych środków zapobiegających chorobie lokomocyjnej. Nie stosuje się jej powszechnie ze względu na szereg działań niepożądanych.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • wstrząs mózgu leczenie
  • leczenie wstrząsu mózgu
  • wstrząs mózgu leczenie domowe
  • wstrząs mózgu ile trwa leczenie
  • objawy wstrzasu mozgu

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.