Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Objawy wszawicy zależą od jej odmiany. Objawy wszawicy głowowej są związane z nieprzyjemnym i dokuczliwym swędzeniem odczuwanym przez chorego.

Ladit 280x336

Świąd i dyskomfort to objawy wszawicy, które są skutkiem kłucia wszy i wprowadzenia przez nie do skóry toksyn. W efekcie pojawiają się grudki obrzękowe i bąble pokrzywkowe.

Uporczywe drapanie skutkuje tym, że rozwija się wszawica. Objawy są związane z tym, że powstają tak zwane przeczosy i otarcia naskórka. Z miejsc, gdzie wkłuła się wesz sączy się płyn surowiczy sklejający włosy. Brak dbałości o higienę może prowadzić do wtórnego zakażenia bakteryjnego oraz pojawienia się zliszajowacenia.

Jeżeli nie zostanie wyleczona wszawica, objawy obejmują powiększenie węzłów chłonnych karkowych. Dodatkowo na szyi i karku pojawiają się zmiany wypryskowe. Na karku tworzy się rumień.

Odzieżowa wszawica objawy ma nieco inne. Charakterystycznym symptomem jest świąd zakrytych części skóry wywołany ukąszeniami wszy. Ponadto tworzą się grudki rumieniowe. Podobnie jak w przypadku wszawicy odzieżowej, drapanie się prowadzi do wystąpienia przeczosów, strupów i nadżerek.

Ladit 160x600

Jeżeli wszawica nie jest leczona, to dochodzi do przebarwień skórnych, a także do zakażeń ropnych.

 
Jaja wszy, nazywane gnidami, mają owalny kształt i są otoczone grubszą otoczką, z reguły biało - żółtej barwy lub białego koloru. Samice wszy podczas składania jaj przytwierdzają je do włosów żywiciel za pomocą specjalnej wydzieliny. Wielkość gnid jest zależna od gatunku wszy. Jaja wszy głowowej, odzieżowej i łonowej charakteryzują się tym, że są małe, owalne i lśniące.

Samica składa jest przy nasadzie włosów, albo do ubrania, w przypadku wszy odzieżowej. Usuwanie gnid i dorosłych osobników wymaga powtórzenia zabiegów dezynsekcyjnych.

Należy wyprać i wyprasować odzież, a także pościel. Warto wiedzieć, że gnidy wszy odzieżowej giną w wysokich temperaturach. Jeżeli wszy zaatakowały zwierzęta domowe, to należy zastosować odpowiednie preparaty.

Dezynsekcja polega na tępieniu szkodliwych owadów w tym szczególnie pasożytniczych, takich jak komary, wszy czy pchły, a także ich larw i jaj, z uwagi na względy sanitarne i gospodarcze. Wykonuje się ją poprzez zastosowanie odpowiednich środków fizycznych, między innymi gorącego powietrza, promieniowania ultrafioletowego i pary, a także mechanicznych i chemicznych.

Dezynsekcji można także dokonać poprzez zastosowanie czynników biologicznych. Polega ona wówczas na tym, że pasożytnicze organizmy żywe są zwalczane za pomocą innych.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • wszawica
  • objawy wszawicy głowowej

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.