Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Wszawica (łac. pediculosis) jest chorobą dotykającą zarówno ludzi, jak i zwierzęta. Wszawica to zmiany skórne pojawiające się w wyniku aktywności wesz.

Ladit 280x336

Wszawica u ludzi może mieć różny charakter. Jednym z rodzajów jest wszawica głowy. Wszawica głowowa jest chorobą pasożytniczą spowodowaną zakażeniem wszą ludzką. Wspomniane stawonogi bytują na skórze owłosionej.

Najczęściej występuje głowowa wszawica u dzieci. Wszy u dziecka mogą być skutkiem używania wspólnych nakryć głowy, grzebieni i kontaktów fizycznych. Wszawica w szkole może pojawić się także w wyniku nieprzestrzegania zasad higieny.

Wszawica głowy nie jest jedyną odmianą. Wszawica odzieżowa podobnie jak wszawica głowy występuje u osób, które nie przestrzegają zasad higieny. Można się nią zarazić poprzez kontakt fizyczny z zarażoną już osobą, albo przez nocleg w złych warunkach.

Należy dodać, że wesz nie bytuje na skórze, ale rozmnaża się w odzieży i pościeli. Człowiek jest źródłem pokarmu. Żywi się ludzką krwią.
W przypadku choroby takiej jak wszawica, zapobieganie polega przede wszystkim na przestrzeganiu higieny osobistej.

Ladit 160x600

Wszawica przyczyny ma bowiem związane z jej zaniedbaniem .

Wszy są owadami o niewielkich rozmiarach, pozbawionymi skrzydeł i okrytymi skórzastym, chitynowym pancerzem. Posiadają krótkie czułki i narządy gębowe kłująco - ssące. Mają zredukowane oczy oraz odnóża, które zostały wyspecjalizowane w poruszaniu się wzdłuż włosa.

Samice wszy są większe od samców. Przyklejają jaja do włosów. Po około sześciu dniach wylęgają się z nich larwy, które przypominają osobniki dorosłe. Żywią się krwią tak jak dorosłe wszy. Wesz ludzka jest gatunkiem wszy należącym do rodziny Pecidulidae i pasożytującym na człowieku.

Powoduje wszawicę, a dawniej był dzielony na wesz głowową i odzieżową. Współcześnie jest uznawany za jeden gatunek, który mieści się  w zakresie zmienności gatunkowej. Wesz ludzka pasożytuje na skórze całego ciała, zarówno owłosionej, jak i nieowłosionej.

Wszy są o tyle groźne, że mogą przenosić choroby zakaźne, między innymi dur powrotny, dżumę i tyfus plamisty. Zagrożenie to zostało dostrzeżone w pierwszej połowie dwudziestego stulecia, kiedy hodowano wszy w celach laboratoryjnych.

Prekursor tych badań to Rudolf Weigl. Polski biolog opracował pierwszą szczepionkę na tyfus, do produkcji której wykorzystywano wszy hodowane na ludziach. Zupełnie innym gatunkiem jest wesz łonowa, która powoduje wszawicę łonową. Pasożytuje na skórze owłosionej, głównie w okolicy łonowej i w pachwinach.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • wszawica przyczyny
  • wszy przyczyny
  • przyczyny wszawicy
  • wszy skutki
  • skutki wszawicy

  Jedna odpowiedź do “Wszawica”

  1. Wszawica to jest temat dalej tabu chodź tego nie rozumiem bo tym można się zarazić nawet chociażby jadąc autobusem opierając się o oparcie. To nie wstyd, a trzeba o tym głośno mówić by nie rozprzestrzeniło się dalej (np w szkole czy przedszkolu). W placówkach powinny głowy być dzieci też regularnie sprawdzane. Na ścianach powinny wisieć plakaty z przykładowymi preparatami, które są polecane w tej tematyce. U nas wisi z hedrinem raz. Wcześniej był inny, a teraz ten zastąpił. Bardzo ważne jest by edukować ludzi o tym w jaki sposób usuwać wszy i jak robić by nie roznosiły się dalej.

     

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.