Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Wymioty (łac. vomitus) są gwałtownym wyrzutem treści pokarmowej na zewnątrz z żołądka. Wymioty następują w wyniku silnych skurczów mięśni brzucha, klatki piersiowej i przepony.

Ladit 280x336

Bardzo często są poprzedzone nudnościami. Wymioty są obronnym ruchem organizmu występującym przed zatruciem toksycznym pokarmem, albo spowodowanym nadmiernym rozdęciem odcinka przewodu pokarmowego.

Wymioty u dzieci i dorosłych są skutkiem pobudzenia ośrodków wymiotnych, u dziecka najczęściej są powodowane nieumiejętnym karmieniem. Wymioty u niemowlaka bardzo często są powodowane przejedzeniem.

Należy dodać, że u noworodków występuje też skłonność do ulewania się jedzenia. Nie są to jednak wymioty. U starszych niemowląt i młodszych dzieci wymioty mogą być spowodowane niedostosowaniem układu pokarmowego do coraz bardziej zróżnicowanej diety.

Wymioty u dziecka mające nagły charakter i występujące  w towarzystwie gorączki i osłabienia, wymagają natychmiastowej konsultacji z lekarzem pediatrą,  są groźne, bo wiążą się z dużą utratą płynów, co bardzo szybko prowadzi do odwodnienia.

Wymioty po alkoholu są spowodowane zatruciem organizmu zbyt dużą ilością toksycznej substancji.

 

Jeżeli dolegliwości nie ustępują przez długi czas, należy skonsultować się z lekarzem, który powie co na wymioty należy stosować oraz zbada przyczynę uciążliwych dolegliwości.

Ladit 160x600

Żołądek jest narządem współtworzącym przewód pokarmowy. Jego zasadniczą rolą jest trawienie białek zawartych w pokarmie. Nie dochodzi do strawienia tłuszczów. Strawienie cukrów jest natomiast hamowane przez niskie pH żołądka. Żołądek wydziela sok żołądkowy, który zwiera enzymy trawienne takie, jak podpuszczka i pepsyna. Wydzielany kwas solny uaktywnia enzymy trawienne, a także zabijający drobnoustroje. Zadaniem żołądka jest rozdrobnienie pokarmu, wyjałowienie go i trawienie białek. Poza tym, w żołądku rozpoczyna się trawienie cukrów przez amylazę ślinową oraz trawienie tłuszczów zainicjowane przez lipazę żołądkową. Tłuszcze i cukry zostają następnie przetransportowane do dwunastnicy, gdzie są odpowiednio trawione.

Wymioty powstają wtedy, gdy zostają pobudzone ośrodki wymiotne tworu siatkowatego w rdzeniu przedłużonym. Pobudzenie może pochodzić z aparatu przedsionkowego ucha, jelit lub żołądka.

Może również wynikać z ośrodka chemowrażliwego znajdującego się na dnie komory czwartej. Wymioty można wywołać także mechanicznym podrażnieniem podniebienia miękkiego. Poza tym wymioty mogą być również reakcją odruchową wynikającą z bólu trzewnego. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.