Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Wypadanie macicy i pochwy (łac. ruptura uteri) z reguły dotyczy pań w okresie menopauzalnym, niemniej jednak znane są również przypadki pojawienia się tego schorzenia u młodych kobiet.

Ladit 280x336

Wypadanie macicy i pochwy może występować z powodu uszkodzenia tkanek związanego z porodem. Poza tym, wypadanie macicy i pochwy może być również spowodowane z zanikiem sprężystości tkanek lub z uszkodzeniem mięśni dna miednicy mniejszej.

Na wypadanie macicy, a dokładniej mówiąc na stopień i nasilenie symptomów dolegliwości  wpływa liczba przebytych ciąż, ciężkość porodów, a także wielkość dzieci. Duży wpływ na wypadanie macicy ma wysoka waga urodzeniowa noworodków.

W wielu przypadkach wypadanie macicy jest wykrywane zbyt późno. Wypadanie pochwy charakteryzuje się szeregiem niepokojących objawów, jednak z reguły, gdy występuje wypadanie macicy operacja jest podstawowym, skutecznym sposobem leczenia.

W przypadku, gdy zostanie wykryte wypadanie macicy, ćwiczenia mięśni krocza są zalecane. Niemniej, jeśli późno zdiagnozuje się wypadanie pochwy operacja jest konieczna.

Najczęściej występuje wypadanie macicy po porodzie.

 

U młodych kobiet wypadanie pochwy po porodzie z reguły jest spowodowane dużą wagą urodzeniową dziecka. Macica jest narządem rodnym żeńskim leżącym w małej miednicy zbudowanym z trzech warstw, którymi są kolejno błona śluzowa, gruba warstwa mięśni oraz błona surowicza pokrywająca macicę.

Ladit 160x600

Można wyróżnić dno macicy, trzon i szyjkę. Szyjka składa się z części podpochwowej i pochwowej. W części pochwowej jest ujście zewnętrzne macicy. Macica i jajowody są objęte fałdem otrzewnej, zwanym więzadłem szerokim macicy.

Kiedy kobieta osiągnie dojrzałość płciową, błona śluzowa macicy ulega zmianom cyklicznym, w wyniku których pojawia się krwawienie miesiączkowe. W okresie ciąży macica ulega wielu zmianom, a jej błona śluzowa zostaje przekształcona w błonę doczesną, w której zostaje zagnieżdżone jajo płodowe.

Macica powiększa się do długości równej około 30 centymetrom. Zmienia się również pojemność jamy macicy, która w okresie ciąż zwiększa się z około 3 ml do 5000 ml. Jednocześnie zwiększa się grubość ściany macicy.

Odcinek cieśni ulega powiększeniu w miarę stopniowego rozwoju jaja płodowego. Zaznacza się wówczas dość wyraźnie podział na trzon macicy, który jest odcinkiem górnym oraz odcinek dolny. Granicą między nimi jest skurczowy pierścień.

Szyjka macicy ulega rozpulchnieniu oraz jest zamknięciem jamy macicy, w której odbywa się proces rozwojowy płodu. W okresie ciąży naczynia maciczne ulegają rozrostowi, a tętnice maciczne rozprostowują się.

Dzięki temu osiągają długość potrzebną do zaopatrzenia całej macicy ciężąrnej. W wieku starczym macica znacząco się pomniejsza, co jest rezultatem postępującego procesu zanikowego. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.