Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Wyprysk kontaktowy  (łac. Contact dermatitis) zwany też kontaktowym zapaleniem skóry jest często występującą postacią wyprysku.

Ladit 280x336

Wyprysk kontaktowy jest skutkiem bezpośrednim skutkiem kontaktu z alergenem.

Wyprysk kontaktowy może mieć postać ostrą lub przewlekłą. Wyprysk kontaktowy alergiczny dotyczy IV typu reakcji nadwrażliwości wg Coombsa. U źródeł patogenezy choroby leży produkcja limfocytów TH1 stymulowana przez komórki Langerhansa.

Wyprysk kontaktowy alergiczny można podzielić na fazę indukcji i fazę pełnoobjawową.

Wyprysk kontaktowy alergiczny początkowo ma postać grudek wysiękowych i pęcherzyków. Ogniska wyprysku kontaktowego nie są wyraźnie oddzielone od zdrowej skóry i może towarzyszyć im świąd oraz obrzęk. Alergiczny wyprysk kontaktowy najczęściej jest powodowany przez chrom, kobalt i nikiel.

Wyprysk kontaktowy niealergiczny jest schorzeniem wywołanym czynnikami drażniącymi, a nie alergicznymi.

 

W przebiegu choroby dochodzi do uszkodzenia skóry substancjami drażniącymi, co prowadzi do zniszczenia jej naturalnej bariery ochronnej. Warstwa lipidów oraz kwaśny odczyn pH zostają zaburzone. Dochodzi wówczas do uwalniania cytokin z komórek naskórka.

Ladit 160x600

Uwolnione cytokiny prowadzą do indukcji ekspresji cząsteczek adhezyjnych, co powoduje powstanie zmian podobnych do tych, które pojawiają się w przebiegu wyprysku alergicznego. Zmiany są z reguły wywoływane przez środki piorące oraz roztwory kwaśne i zasadowe.

Wyprysk, zwany egzemą jest jedną z najbardziej popularnych chorób skóry. Posiada nieinfekcyjne podłoże zapalne, dlatego może mieć albo charakter alergiczny, albo niealergiczny, czyli związany z substancjami drażniącymi. Nie jest wywoływany przez drobnoustroje chorobotwórcze, np. bakterie.

Wyprysk polega na tym, że wierzchnia warstwa skóry, a dokładniej mówiąc naskórek oraz warstwa brodawkowata skóry właściwej ulegają stanowi zapalnemu. Wyprysk kontaktowy alergiczny jest szczególną formą wyprysku. Powstaje w rezultacie zetknięcia się powierzchni skóry z uczulającym materiałem.

Najczęstszym czynnikiem etiologicznym wyprysku są zaburzenia układu krwionośnego.

Z reguły choroba pojawia się u starszych ludzi i ma przewlekły przebieg. Inną odmianą wyprysku jest wyprysk potnicowy, który ma charakter idiopatyczny. Pojawia się wyłącznie na powierzchniach dłoni oraz towarzyszy mu intensywny świąd. Inne postaci wspomnianej choroby to wyprysk łojotokowy oraz wyprysk opryszczkowy, dziecięcy i krwiopochodny.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • wyprysk potnicowy

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.