Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Wytrzeszcz oka (łac. exophthalmus) jest jedną z chorób oczu polegającą na wysunięciu się gałki ocznej do przodu. W przebiegu schorzenia może dojść również do przesunięcia jej w pionie bądź w poziomie.

Ladit 280x336

Przemieszczenie się gałki występuje w wyniku zmniejszenia pojemności oczodołu.

Procesowi temu towarzyszy narastanie tkanek, albo zwiększenie ich zawartości z powodu obrzęku gałki ocznej.

Może wystąpić jednostronny wytrzeszcz oka lub obustronny wytrzeszcz oczu. Przyczyny wytrzeszczu oka są związane z chorobami tarczycy i występującej w ich przebiegu nadprodukcji hormonów.

Przyczyny wytrzeszczu oka mogą być też związane z wystąpieniem guza, albo zapalenia tkanki z tyłu oka.

Złośliwy wytrzeszcz oczu może spowodować niedomykalność powieki. W krótkim czasie prowadzi on do znacznych uszkodzeń rogówki. Diagnostyka polega na ustaleniu przyczyn pojawienia się wytrzeszczu. Okulista mierzy ciśnienie w oku, a także wykonuje badanie polegające na pomiarze wielkości wytrzeszczu.

Badanie to jest nazywane egzoftalmometrię. Lekarz powinien też sprawdzić poziomy hormonów tarczycy.

Wytrzeszcz oka powoduje, że gałki oczne są napęczniałe, albo wystające gałki oczne.

Pacjent cierpiący na chorobę Gravesa ? Basedowa jest w gorszym stanie, ponieważ choroba stale się rozwija.

Ladit 160x600

Pierwotna nadczynność tarczycy powoduje, że tkanka w oku jest obrzęknięta, a liczba komórek wzrasta. Oczy stają się większe i sprawiają wrażenie wystających orbit. Oczodoły nie są elastyczne, dlatego nie mogą się poszerzyć.

Powiększona gałka oczna nie jest w stanie się w nich zmieścić. W miarę wysuwania się gałki do przodu oraz cofania się powieki.

Pacjent posiada stale wytrzeszczone oczy, które posiada większa niż normalnie powierzchni białek. Choroba Gravesa jest częstą przyczyną wytrzeszczu. Znaczny wytrzeszcz zwany też złośliwym wytrzeszczem uniemożliwia zamknięcie powiek.

Skutkiem tego jest niedostateczne nawilżanie rogówki, co sprzyja powstawaniu owrzodzeń. U niektórych pacjentów dochodzi do pogorszenia wzroku lub jego utraty. Kompresja nerwu optycznego bądź tętnicy ocznej jest przyczyną takiego stanu.

Pacjent cierpiący na wytrzeszcz oka może mieć trudności z poruszaniem oczami.

Poza tym chorobie towarzyszy nadwrażliwość na światło, a także podwójne widzenie.

Ostatni ze stanów jest spowodowany osłabieniem mięśni ocznych. Poza tym w przebiegu wytrzeszczu oczu może występować łzawienie i wydobywanie się wydzieliny z oczu.

Śluzówka oczu jest wysuszona. Pacjent może odczuwać dolegliwości bólowe.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • wytrzeszcz oczu przyczyny
  • wytrzeszcz oczu
  • wytrzeszcz oka
  • wytrzeszcz oczu objawy
  • jakie sa mozliwiscileczenia wytrzeszczu

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.