Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Wzdęcia brzucha zwane także gazami i bębnicami są związane z obecnością nadmiaru gazów w jelitach.

Ladit 280x336

Wzdęcia brzucha powodują wzrost jego objętości. Dolegliwość dotyczy głównie kobiet. Wzdęcia brzucha często występują w trakcie miesiączki. Mogą być związane także z niewłaściwymi nawykami żywieniowymi i złą dietą. Wzdęcia brzucha przyczyny mają związane głównie z połykaniem powietrza wraz ze spożywanym pokarmem.

Wzdęcia brzucha przyczyny mogą mieć także ze zbyt wolnym trawieniem, albo ze zbyt szybkim tempem trawienia pokarmu.

Jeżeli trawienie przebiega zbyt wolno, to pokarm ulega fermentacji, w trakcie której powstają dodatkowe gazy.

Wzdęcia brzucha przyczyny mogą mieć także związane ze złą dietą, zwłaszcza ze spożywaniem ciężkostrawnych produktów, na przykład kapusty, kalafiora i fasoli. Mają one szczególną skłonność do zalegania w jelitach oraz łatwo ulegają fermentacji.

Żucie gumy oraz picie napojów podczas spożywania posiłków także mogą przyczynić się do powstawania wzdęć.

Napoje zawierająca kofeinę oraz napoje gazowane mogą powodować wzdęcia. Osoby uczulone na laktozę mogą cierpieć na wzdęcia po zjedzeniu pokarmu, który zawiera ów cukier.

Kolejna przyczyna wzdęć tkwi w braku wystarczającej ilości laktazy w jelitach.

Ladit 160x600

Upośledzenie składników trawiennych przyczynia się do powstawania nadmiernej ilości gazów w jelitach. Przykładem jest niedobór enzymów trawiennych, który prowadzi do spowolnienia procesu trawiennego.

Wzdęcia brzucha powstają podczas zwiększania się ilości wydzielanej śliny.

 

W trakcie posiłków nie powinno się prowadzić rozmów.

Operacje w obrębie układu pokarmowego, albo okolicy jamy brzusznej mogą przyczynić się do powstawania wzdęć w okresie rekonwalescencji i po jego zakończeniu. Niektóre choroby układu pokarmowego oddziałują na zwiększenie tendencji do występowania wzdęć.

Przykładem tego typu schorzeń są choroby jelit, rozlane zapalenie otrzewnej i choroby wątroby. Wzdęcia mogą występować z powodu zbyt dużego stresu i zwiększonego przemęczenia. Bezpośrednią przyczyną wzdęć są także choroby rozwijające się w obrębie ośrodkowego układu nerwowego.

Warto wiedzieć, jak skutecznie zapobiegać wzdęciom. Po pierwsze należy zamiast przypraw ostrych i mieszanek syntetycznych wybierać zioła, takie jak kminek, tymianek, rumianek czy koper. Nie bez znaczenia jest także sposób spożywania posiłków.

Rezygnacja z żucia gumy, popijania jedzenie i rozmów podczas spożywania posiłku przekłada się na zmniejszenie prawdopodobieństwa wystąpienia wzdęć. Każdy kęs powinien być dobrze przeżuty. Posiłki należy spożywać często, ale w niewielkich ilościach. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.