Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Objawy wzmożonego napięcia mięśniowego są spowodowane nieprawidłowym rozwojem mięśni u niemowląt. Ich przyczyną mogą być komplikacje występujące w okresie rozwoju płodu, porodu i w czasie okołoporodowym.

Ladit 280x336

Objawy wzmożonego napięcia mięśniowego są związane głównie z wyraźną sztywnością rączek i nóżek dziecka. Ciało niemowlęcia jest w przebiegu choroby naprężone. Objawy wzmożonego napięcia mięśniowego mogą też być związane z większym napięciem jednej połowy ciała malucha.

Wzmożone napięcie mięśniowe objawy ma często powiązane z zaciskaniem piąstek i krzyżowaniem nóżek.

Ostatni z wymienionych symptomów znacząco utrudnia podejmowanie prób chodzenia.

Wzmożone napięcie mięśniowe objawy może mieć związane ze specyficzną pozycją dziecka podczas leżenia. Niemowlę układa się na kształt litery C. Dziecko leżące na brzuszku może mocno odginać swoje ciało, że przewraca się na bok.

Wzmożone napięcie mięśniowe objawy miewa również związane z niesymetrycznymi odruchami głowy i układaniem ciała.

Inne symptomy mogące wskazywać na wzmożone napięcie mięśniowe to sztywne ruchy, nadmierne prężenie ciała i wyraźne opóźnienie w rozwoju psychoruchowym.

U dziecka można też zaobserwować wzmożoną płaczliwość i znaczące opóźnienie w rozwoju psychoruchowym.

Niemowlę cierpiące na wzmożone napięcie mięśniowe jest nadwrażliwe na dotyk i głos.

Podczas karmienia piersią lub butelką dziecko wygina się i pręży.

Ladit 160x600

Można również dostrzec nadwrażliwość na bodźce, na które dziecko reaguje:

  • drżeniem poszczególnych partii mięśni
  • płaczem
  • krzykiem

Symptomy wzmożonego napięcia mięśniowego można zniwelować poprzez rehabilitację oraz odpowiednio dobrane techniki leczenia. Bardzo ważną rolę odgrywa wczesne zdiagnozowanie problemu.

Każdy noworodek po urodzeniu zostaje przebadany przez neonatologa według skali Apgar.

Ocena napięcia mięśniowego jest jednym z elementów badania. Gdy mięśnie dziecka są zbytnio napięte, albo za bardzo wiotkie rodzice otrzymają skierowanie do specjalisty.

Neurolog zbada malucha i być może od razu uda się stwierdzić przyczynę nieprawidłowości. Należy pamiętać o tym, że mięśnie noworodka są zwykle bardziej napięte niż u dziecka, które skończyło miesiąc.

Nieprawidłowe napięcie mięśniowe jest pierwszą ważną informacją na temat stanu ośrodkowego układu nerwowego i jego funkcjonowania. Nieprawidłowe napięcie mięśniowe może być objawem genetycznych i metabolicznych chorób.

Prawidłowe napięcie mięśni ma duży wpływ na rozwój ruchowy dziecka.

Ryzyko wystąpienia problemów z napięciem mięśniowym jest większe u dzieci urodzonych przedwcześnie oraz posiadających niską wagę urodzeniową.

W grupie ryzyka znajdują się także dzieci, u których żółtaczka utrzymywała się dość długo bądź doszło do ich niedotlenienia w czasie porodu.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • wzmożone napięcie mięśniowe objawy

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.