Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Wzmożone napięcie mięśniowe jest schorzeniem mającym różny przebieg oraz objawiającym się usztywnieniem lub rozluźnieniem mięśni.

Ladit 280x336

Wzmożone napięcie mięśniowe występuje u dzieci w wieku niemowlęcym. Dzieci rozwijają się w różnym tempie, dlatego podejrzenie, że istnieje wzmożone napięcie mięśniowe jest często chybione i wynika z porównywania dziecka do innych.

Niemniej czasem dopatrywanie się nieprawidłowości jest słuszne i wymaga konsultacji z lekarzem. Wzmożone napięcie mięśniowe u niemowląt jest problemem, który wymaga pomocy specjalisty.
Wzmożone napięcie mięśniowe przyczyny ma związane z układem nerwowym.

Jeżeli występuje wzmożone napięcie mięśniowe u niemowląt, to znaczy, że u dziecka układ nerwowy nie jest w pełni rozwinięty. Wzmożone napięcie mięśniowe u niemowląt jest rezultatem tego, że impulsy nerwowe biegną powoli, a kontrolująca je kora mózgowa nie jest w stanie nad nimi zapanować.

W przypadku, gdy występuje wzmożone napięcie mięśniowe ćwiczenia fizjoterapeutyczne są bardzo pomocne.

Nie należy zwlekać z podjęciem leczenia, ponieważ wzmożone napięcie mięśniowe konsekwencje może mieć związane z przykurczami mięśniowymi, które są bardziej poważnym stanem. Osobną kwestią jest zagadnienie wzmożone napięcie mięśniowe a szczepienia.

Ladit 160x600

Co do zasady, szczepienia nie są przeciwwskazane. Można je wykonywać zgodnie z kalendarzem szczepień. Do podstawowych przyczyn tego schorzenia zalicza się komplikacje w czasie porodu, niską wagę urodzeniową dziecka. Inne przyczyny to niedotlenienie okołoporodowe i zaburzenia oddychania.

Nie zawsze ustalenie źródła powstania wzmożonego napięcia mięśniowego jest możliwe.

 

Diagnoza przeprowadzona przez lekarza pierwszego kontaktu jest wstępem do pełnego rozpoznania. Konieczna jest wizyta u neurologa. Należy podkreślić, że wzmożone napięcie mięśniowe nie jest zaburzeniem zagrażającym życiu dziecka, lecz nie należy zwlekać z wizytą.

Może spowodować spowolniony rozwój dziecka. Wizyta u neurologa wiąże się z dużym stresem, ale pozwala na postawienie trafnej diagnozy oraz podjęcie skutecznego leczenia. W przypadku szybkiego wykrycia schorzenia, skutki wzmożonego napięcia mięśniowego mogą okazać się całkowicie odwracalne.

Wśród ćwiczeń, o których była mowa wcześniej, należy wymienić metodę fizjoterapeutyczną Bobathów. Jej podstawowym założeniem jest ścisła współpraca rehabilitanta z rodzicami dziecka. Opiera się na kontrolowaniu wszystkich ruchów ciała dziecka przez fizjoterapeutę.

Ćwiczenia fizjoterapeutyczne stosowane w przypadku tej metody wykorzystują różne formy oporu, nacisku i natężenia. Rezultaty stosowania przedstawionej techniki fizjoterapeutycznej są bardzo satysfakcjonujące.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • wzmożone napięcie mięśniowe konsekwencje
  • wzmożone napięcie mięśniowe u niemowląt skutki
  • wzmożone napięcie mięśniowe a szczepienia
  • wzmożone napięcie mięśniowe skutki
  • skutki wzmozonego napiecia miesniowego

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.