Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Zaburzenia afektywne to grupa zaburzeń psychicznych o niewyjaśnionej etiologii. Choroba polega na występowaniu okresowych zaburzeń nastroju, aktywności i emocji.

Ladit 280x336

Zaburzenia afektywne mogą mieć epizodyczny, przewlekły lub okresowy charakter. Jednobiegunowe zaburzenia afektywne występują wówczas, gdy chory cierpi na zaburzenia depresyjne, albo maniakalne. Zaburzenia afektywne dwubiegunowe charakteryzują się natomiast naprzemiennym występowaniem depresji i manii.

Zaburzenia afektywne dwubiegunowe są chorobą o nawracającym charakterze.

Najczęściej cierpią na nie osoby po 50. roku życia. Zaburzenia afektywne dwubiegunowe są powodowane przez czynniki genetyczne, biologiczne i osobowościowe, choć wpływ poszczególnych czynników jest nie do  końca określony, stąd mówi się o niejasnej etiologii choroby.

Dwubiegunowe zaburzenia afektywne mogą być skutkiem procesów biochemicznych, zachodzących w organizmie, a także rytmów biologicznych i równowagi wodno-elektrolitowej. Nie bez znaczenia są także mechanizmy hormonalne. Występowanie choroby w rodzinie oraz posiadanie niektórych cech osobowości są czynnikami zwiększającymi ryzyko tego, że pojawią się zaburzenia afektywne jednobiegunowe.

Ladit 160x600

Organiczne zaburzenia afektywne są zaburzeniami funkcji psychicznych spowodowanymi uszkodzeniem mózgu.

 

Choroba jest znana również pod nazwą zaburzeń psychoorganicznych. Do przyczyn zaburzeń organicznych zalicza się urazy mózgu, udary, guzy śródczaszkowe, stany zapalne i zatrucia oraz choroby neurodegeneracyjne.
Jednym z zaburzeń psychicznych z grupy zaburzeń afektywnych jest mania, która charakteryzuje się występowaniem drażliwości lub nadmiernej aktywności.

Stany maniakalne są opisywane przez pacjentów jako przyjemne doświadczenia, które powodują, że czują się szczęśliwi. W przypadku drażliwej  odmiany manii nadmiar energii jest zużywany bezproduktywnie lub destrukcyjnie. Przyczyną manii może być wzrost aktywności noradrenaliny i serotoniny. Do wystąpienia manii mogą prowadzić niektóre choroby, między innymi nowotwory.

Depresja występująca w przebiegu jednobiegunowych lub dwubiegunowych zaburzeń afektywnych polega natomiast na obniżeniu nastroju i napędu psychoruchowego oraz zaburzenia rytmów okołodobowych i lęku. Depresja epizodyczna trwa maksymalnie dwa lata.

Można wyróżnić także zaburzenia depresyjne nawracające obejmujące depresja egzogenna i endogenna. Inne rodzaje depresji to depresja przewlekła i poschizofreniczna. Depresja przewlekła nosi nazwę dystymii. Trwa przez co najmniej dwa lata.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • organiczne zaburzenia afektywne
  • organiczne zaburzenia nastroju afektywne
  • organiczne zaburzenia nastroju
  • organiczne zaburzenia nastroju a decyzje
  • choroba dwubiegunowa organiczna

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.