Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Zaburzenia czucia są stanem wynikającym z dysfunkcji receptorów czucia, która znajdują się w różnych miejscach w organizmie.

Ladit 280x336

Zaburzenia czucia mogą dotyczyć czucia trzewnego lub powierzchownego.

Czucie jest jedną z podstawowych funkcji układu nerwowego. Organizm ludzki potrafi rozpoznać i reagować prawidłowo na różnorodne bodźce zewnętrzne i wewnętrzne.

Zmysły są układami czuciowymi, które umożliwiają odbieranie bodźców węchowych, słuchowych i smakowych.

Receptory czuciowe charakteryzują się tym, że mogą reagować na określony rodzaj bodźców, albo na czynnik o określonej wartości.

Podobne receptory są umieszczone w skórze i w narządach wewnętrznych. Można wyróżnić dwa podstawowe rodzaje czucia, a dokładniej mówiąc czucie powierzchniowe związane z bodźcami zewnętrznymi oraz z czuciem głębokim związanym z bodźcami z narządu ruchu i z trzewi.

Receptory reagują na czynniki wytwarzając impulsy.

Są one następnie przekazywane do ośrodkowego układu nerwowego.

Analiza impulsu umożliwia powstanie odpowiednich odczuć i ruchowych reakcji. Podstawowa część analizy odbywa się na poziomie rdzenia kręgowego. Później dochodzi do analizy bodźca na poziomie rdzenia kręgowego.

Ladit 160x600

Zaburzenia czucia mogą wystąpić na różnych poziomach i mieć różne formy.

U niektórych pacjentów występuje osłabione lub wyostrzone czucie. W drugim przypadku można mówić o wystąpieniu przeczulicy. Polega ona na bardziej intensywnym odczuwaniu bodźców. Inne formy zaburzeń czucia mają postać spaczonego czucia, albo z przykrego bólu.

Spaczone czucie polega na występowaniu parestezji.

Zaburzenia czucia mogą być związane ze zróżnicowanymi czynnikami etiologicznymi. Główne przyczyny zaburzeń czucia są związane z wadami rozwojowymi. Wynikają one z uwarunkowań genetycznych, albo z patologicznej ciąży.

Wady rozwojowe mogą być też skutkiem zaburzeń okołoporodowych. Zaburzenia czucia mogą być także spowodowane uszkodzeniem nerwów obwodowych, rdzenia kręgowego, korzeni tylnych i dróg nerwowych wstępujących. Zaburzenia czucia mogą też mieć przyczynę w podrażnieniu nerwów.

Diagnozowanie zaburzeń czucia polega na przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem oraz wykonaniu szczegółowych badań przedmiotowych.

Na ogół są one wystarczające do postawienia prawidłowej diagnozy. Poza badaniem krwi i moczu lekarz zleca zbadanie płynu rdzeniowo- mózgowy.

Jego pobranie odbywa się poprzez nakłucie lędźwiowe.

Płyn zostaje poddany analizie biochemicznej i morfologicznej. Niekiedy lekarz zaleca konsultację okulistyczną i badanie MR głowy.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • choroby ukadu nerwowego
  • zaburzenia obwodowego układu nerwowego
  • choroby czucia trzewnego
  • drgawki w przebiegu chorób jelit
  • objawy chorob ukladu nerwowego

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.