Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Leczenie zaburzeń obsesyjno ? kompulsywnych jest złożone i długotrwałe oraz opiera się głównie na zaangażowaniu pacjenta.

Ladit 280x336

Terapia wymaga od chorego dużej dozy cierpliwości.Zarówno obsesje, jak i kompulsje stopniowo i powoli reagują na stosowane środki.

Leczenie zaburzeń obsesyjno ? kompulsywnych opiera się zarówno na lekach, jak i na psychoterapii. Poza tym w przypadku, gdy występują zaburzenia obsesyjno ? kompulsywne zaleca się stosowanie technik wspomagających.

Jeżeli objawy są łagodne leczenie zaburzeń obsesyjno ? kompulsywnych może zostać ograniczone albo do farmakoterapii, albo do psychoterapii.

Najbardziej zalecaną formą leczenia jest psychoterapia, ale w niektórych przypadkach objawy są na tyle uciążliwe, że stosowanie leków jest uzasadnione i niezbędne.

Gdy zostaną zdiagnozowane zaburzenia obsesyjno ? kompulsywne leczenie zwykle opiera się na zastosowaniu leków przeciwdepresyjnych.

Terapia zwykle opiera się na takich środkach, jak:

  • selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny 9np. Paroksetyna, citalopram, fluoksetyna)
  • leku trójpierścieniowego (np. klomipramina)

Należy dodać, że w przypadku choroby, takiej jak zaburzenia obsesyjno ? kompulsywne leczenie farmakologiczne może trwać od wielu miesięcy do wielu lat.

Próba odstawienia leków bez konsultacji z lekarzem może doprowadzić do nawrotu choroby i nasilenia jej objawów. Leczenie farmakologiczne zwykle wymaga zastosowania większej dawki leków, niż w przypadku osób chorujących na depresję.

Ladit 160x600

Dążąc do zmniejszenia napięcia i lęku lekarz może wprowadzić w początkowej fazie terapii środki uspokajające lub nasenne.

Dodatkowo, jeżeli obraz kliniczny choroby obejmuje tiki do farmakoterapii włącza się także lek przeciwpsychotyczny.

Do grona tego typu specyfików należą między innymi haloperidol i risperidon. Farmakoterapia powinna być prowadzona równolegle z psychoterapią.

Obecnie w leczeniu zaburzeń obsesyjno ? kompulsywnych najczęściej stosuje się terapię poznawczo ? behawioralną.

W trakcie kolejnych spotkań z psychoterapeutą pacjent nabiera zdolności do znoszenia ekspozycji na bodźce, które wywołują, albo nasilają natręctwa.

Podczas sesji terapeutycznych osoba cierpiąca na zaburzenia obsesyjno ? kompulsywne zaczyna stopniowo powstrzymywać się od natrętnych czynności.

Innym modelem psychoterapii stosowanym w przypadku omawianej choroby jest psychoterapia psychodynamiczna.

W przypadku choroby, takiej jak zaburzenia obsesyjno ? kompulsywne leczenie nie zawsze daje długotrwałe rezultaty.

Niemniej całkowite wyleczenie z omawianej choroby jest możliwe. U większości chorych można zaobserwować pozytywną reakcję na leczenie.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • zaburzenia obsesyno kompulsywne homoseksualne

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.