Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Zaburzenia równowagi mogą zostać wywołane przez różne choroby, m.in. chorobę Meniere?a, zapalenie błędnika i nerwiaka nerwu słuchowego.

Ladit 280x336

Zaburzenia równowagi mogą być też spowodowane wędrującymi otolitami, które powodują łagodne położeniowe zawroty głowy. Zaburzenia równowagi pojawiają się wówczas wtedy, gdy chory opuszcza głowę w dół i szybko wstaje z łóżka.

Dolegliwości są bardzo intensywne, ale krótkotrwałe. Kiedy pojawiają się zawroty głowy, zaburzenia równowagi zwykle są ich przyczyną.

Jeżeli natomiast występują bóle i zawroty głowy, zaburzenia równowagi nie zawsze są za to odpowiedzialne.

Tego typu objawy są dość niecharakterystyczne. Mogą świadczyć o niedoborze składników mineralnych i witamin, albo o innym procesie chorobotwórczym toczącym się w organizmie. Zaburzenia równowagi występujące łącznie z nudnościami, utratą słuchu i dzwonieniem w uszach prawdopodobnie są związane z chorobą Meniere?a.

Zaburzenia równowagi przyczyny mogą mieć związane także ze zbytnim obciążeniem organizmu i osłabieniem.

 

Za zaburzenia równowagi błędnik i otolity są w dużej mierze odpowiedzialne. Błędnik jest elementem ucha wewnętrznego odpowiedzialnym nie tylko za zmysł równowagi, ale także słuchu. Błędnik kostny jest wypełniony przychłonką.

Ladit 160x600

Wewnątrz niego znajduje się błędnik błoniasty. Między błędnikiem kostnym i błoniastym znajduje się przychłonkowa przestrzeń wypełniona płynem wodnistym. Zaburzenia nerwicowe charakteryzują się różnymi symptomami, do których należą zaburzenia równowagi.

Nerwica może objawiać się także drgawkami, brakiem czucia, napięciowym bólem głowy i zaburzeniami seksualnymi.

Zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej organizmu są odrębnym zagadnieniem, niezwiązanym z zaburzeniami równowagi w rozumieniu opisanym wyżej. Równowaga kwasowo-zasadowa jest stanem utrzymania optymalnego stężenia jonów wodoru w wewnątrzkomórkowych i zewnątrzkomórkowych przestrzeniach.

Utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej jest możliwe dzięki mechanizmom organizmu. Podstawową rolę pełnią płuca i nerki, zapewniające odpowiednio regulację oddechową i metaboliczną. Usuwają nadmiar kwaśnych substancji, które mogą zaburzać równowagę kwasowo-zasadową.

Przykładem stanu zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej jest kwasica metaboliczna. Dochodzi wówczas do nagromadzenia się we krwi nadmiernych ilości substancji o kwaśnym charakterze, przy jednoczesnym zmniejszeniu stężenia substancji o zasadowym charakterze.

Skutki kwasicy metabolicznej są związane z nasileniem rozpadu białek i tłuszczów w organizmie oraz nasileniem aktywności enzymów, które biorą udział w beztlenowym oddychaniu. Mięśnie naczyń krwionośnych stają się mniej wrażliwe na noradrenalinę.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • Zaburzenia rownowagi
  • zachwiania rownowagi
  • zaburzenia równowagi przyczyny
  • zachwiania równowagi przyczyny
  • zachwianie rownowagi przyczyny

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.