Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Zaburzenia rytmu serca są stanem, w którym dochodzi do zakłócenia prawidłowej częstości i miarowości pracy narządu.

Ladit 280x336

Zaburzenia rytmu serca polegają na zmianie częstości pracy serca, albo na zmianie częstości pracy serca.

Zaburzenia rytmu serca mogą polegać na przyspieszeniu lub zwolnieniu pracy serca. Zaburzenia rytmu serca wspomniane wyżej mogą wystąpić przy zachowaniu rytmiczności, albo na jej zaburzeniu.

Zaburzenie rytmiczności jest nazywane mianem arytmii.

Niektóre zaburzenia rytmu serca występują dość rzadko i polegają na wystąpieniu dodatkowych skurczów o zmiennej częstotliwości.

Przyczyny zaburzeń rytmu serca mogą być związane z nadpobudliwością i reaktywnością układu nerwowego. Zaburzenia rytmu pracy serca mogą być też spowodowane niedotlenieniem mięśnia sercowego, albo jego trwałym uszkodzeniem.

Do uszkodzeń dochodzi w wyniku zaawansowanych zmian miażdżycowych, albo przebytego zwału, czy też toksycznych uszkodzeń. Bradykardia może zostać spowodowana niewydolnością węzła zatokowego., blokami przewodzenia lub przedawkowaniem niektórych leków.

Wśród środków farmakologicznych, które mogą doprowadzić do bradykardii należą beta ? adrenolityki oraz nasercowe glikozydy. Bradykardii mogą towarzyszyć inne stany patologiczne, w tym hiperkaliemia, choroba niedokrwienna serca, niedoczynność tarczycy i zmiany zwyrodnieniowe w układzie bodźcoprzewodzących.

Ladit 160x600

W przebiegu zaburzeń serca może dochodzić do dodatkowych skurczów, ale pacjent z reguły nie odczuwa żadnych dolegliwości. Niekiedy mogą wystąpić uczucie dławienia w klatce piersiowej i potrzeba kaszlu. Tego typu wrażenia są krótkotrwałe i ustępują same.

Skurcze dodatkowe występujące dość często są określane jako częstoskurcz.

Ten rodzaj arytmii jest trudniejszy w leczeniu. Pacjent może narzekać na uczucie dławienia, duszności, zawroty głowy i bóle wieńcowe.

Poza tym może dojść do utraty przytomności i zasłabnięcia.

U ludzi z niewydolnością serca częstoskurcz powoduje nasilenie objawów tej choroby. Jeżeli arytmia utrzymuje się zbyt długo, to może dojść do martwicy mięśnia serca zwanego potocznie zawałem. Można wyróżnić dwie szczególne formy częstoskurczu, w tym migotanie komór oraz migotanie przedsionków.

Migotanie komór jest wyjątkowo niebezpieczne w skutkach.

Może ono doprowadzić do śmierci klinicznej i zatrzymania pracy serca.

Z kolei migotanie przedsionków prowadzi do ustania skurczu przedsionków. Prąd wytwarzany w wielu miejscach przedsionków zostaje przewodzony do komór. Częstoskurcz tego typu jest podłożem rozwoju całkowitej niemiarowości pracy serca bijącego wolno, albo bardzo szybko.

Bradykardia jest stwierdzana wtedy, gdy częstość akcji serca wynosi poniżej 50 razy na minutę.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • www choroby serca pl
  • choroby serca
  • choroby serca objawy
  • zespol choroby serca
  • choroby serca zespòł

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.