Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Źrenica jest czarnym kółkiem otoczonym kolorowym pasmem tęczówki. Znajduje się w samym centrum oka. Objawy zaćmy są związane właśnie z tym elementem budowy oczu.

Ladit 280x336

W momencie, gdy pojawi się zaćma, struktura znajdująca się za źrenicą mętnieje. Z przezroczystej staje się biała. W efekcie źrenica może przybierać inny kolor. Jeśli chodzi o schorzenie takie, jak zaćma objawy są związane z leucocorią, czyli tak zwaną ?białą źrenicą?.

Bardzo często powstałe zmętnienia można dostrzec gołym okiem. Mogą się gromadzić w centrum źrenicy, albo tuż przy tęczówce. Przybierają postać szarych, albo białych nitek. Mogą też mieć postać plam o nieregularnym kształcie. Objawy zaćmy są też związane z zaburzeniami widzenia.

W przebiegu choroby mogą pojawić się różne dysfunkcje narządu wzroku, które są obserwowane subiektywnie przez pacjenta. Poza pogorszeniem ostrości widzenia występują również zamazane lub zdwojone kontury obserwowanych przedmiotów. Chory gorzej widzi kolory, a wzrok się szybciej męczy.

Ladit 160x600

Objawy zaćmy są też związane z utrudnionym widzeniem w jasnym świetle

Kiedy przedmiotem jest lepiej oświetlony, chory widzi go w sposób nieostry i przymglony. W przebiegu zaćmy chory lepiej widzi w cieniu lub przygaszonym świetle. W przypadku choroby, takiej jak zaćma objawy te są najbardziej charakterystyczne. Chorzy skarżą się między innymi na zjawisko rozszczepiania światła wokół jego źródeł oraz problemy z prowadzeniem samochodu nocą. W miarę zażółcania się jądra soczewki sprawiają wrażenie bardziej żółtych lub bardziej brązowych.

Jeśli chodzi o chorobę, taką jak zaćma objawy są też związane z urazami i upadkami, będącymi konsekwencją wszystkich zaburzeń wzroku. Wymagają podkreślenia zwłaszcza u ludzi starszych. Bardzo często uważa się, że pogorszenie jakości widzenia jest naturalne i występuje wraz z wiekiem.

Występowanie urazów jest jednak poważnym sygnałem świadczącym o konieczności wizyty u okulisty. Rozpoznanie zaćmy wcale nie wymaga przeprowadzania skomplikowanych badań. Wystarczy tylko badanie przedniego odcinka gałki ocznej za pomocą lampy szczelinowej. Pozwala ocenić stopień i rodzaj zmętnienia soczewki. Bardzo korzystne jest również przeprowadzenie badania dna oka. Pozwala wykluczyć obecność zmian, które powodują nieodwracalne obniżenie ostrości wzroku.

Nieodwracalne obniżenie ostrości wzroku może być bowiem związane z zanikiem nerwu wzrokowego, a także z odwarstwieniem siatkówki lub zmianami zwyrodnieniowymi plamki. Po postawieniu ostatecznej diagnozy konieczne jest szybkie rozpoczęcie leczenia. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.