Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Objawy zakrzepowego zapalenia żył zależą od tego, czy choroba dotyczy żył powierzchownych, czy głębokich. Objawy zakrzepowego zapalenia żył powierzchownych są związane z bolesnym i zaczerwienionym obrzękiem.

Ladit 280x336

Ograniczony obrzęk występuje wzdłuż przebiegu żyły, albo w miejscu i otoczeniu żylaka.

Objawy zakrzepowego zapalenia żył powierzchownych powinny ustąpić po około kilku dniach lub tygodniach.

Po kilku miesiącach od ustąpienia symptomu może dojść do rekanalizacji zamkniętego światła naczynia.

Może wystąpić niebezpieczeństwo przejścia stanu zapalnego żył powierzchownych na żyły głębokie. Wtedy dochodzi do rozwoju zakrzepiowego zapalenia żył głębokich. Objawy pojawiają się ponownie, ale mają nieco innych charakter.

Zakrzepowe zapalenie żył powierzchownych ustępuje samoistnie, niemniej należy rozpocząć leczenie, by uniknąć powikłań. Zakrzepowe zapalenie żył objawy ma związane z bólem i tkliwością palpacyjną kończyny. Ponadto dochodzi do obrzęku nóg. Najczęściej pojawia się on najczęściej wokół kostek.

Zakrzepowe zapalenie żył objawy ma też związane z zaczerwienieniem skóry oraz jej nadmiernym uciepleniem i gorączką.

Do grona rzadko występujących objawów należy nadmierne wypełnienie żył powierzchownych oraz szereg objawów nazwanych na cześć lekarzy.

Ladit 160x600

Jednym z symptomów charakterystycznych dla tej choroby jest objaw Homansa. Objaw Homansa jest stwierdzany u około 30% chorych cierpiących na zakrzepicę żył głębokich w obrębie podudzia. Polega on na pojawieniu się bólu w obrebie łydki i dołu podkolanowego w momencie wyprostu kolana.

Objaw Homansa wynika z bolesności żył głębokich zmienionych zapalnie.

Wystąpienie omawianego symptomu jest potwierdzeniem rozpoznania zakrzepicy żył głębokich kończyn dolnych.

Objaw został opisany w latach 30. XX wieku przez Johna Homansa.

Kolejnym charakterystycznym symptomem jest objaw Homansa, który polega na wystąpieniu bolesności przy opukiwaniu przedniej środkowej części podudzia. Objaw Liskera występuje wyłącznie w przebiegu zakrzepicy żył głębokich.

Objaw Payra jest objawem o małej swoistości i czułości.

Symptom występuje w przebiegu zakrzepicy żył głębokich. Polega on na bolesności podeszwy stopy po uciśnięciu jej środkowej części.

Innym symptomem charakterystycznym dla zakrzepowego zapalenia żył głębokich jest objaw Lowenberga-Maya.

Zakrzepowe zapalenie żył objawy ma zatem dość charakterystyczne. Lekarze przeważnie nie mają problemów diagnostycznychTen artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • objaw payra
  • objaw homansa

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.