Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Objawy zapalenia osierdzia są głównie związane z odczuwaniem bólu w klatce piersiowej oraz gorączką. Dolegliwości bólowe towarzyszące chorobie są zlokalizowane głównie w okolicy przedsercowej, albo zamostkowej.

Ladit 280x336

Ból może promieniować do pleców i okolic łopatki. Objawy zapalenia osierdzia związane z dolegliwościami bólowymi nasilają się w pozycji leżącej.

Ich natężenie zmniejsza się po przyjęciu przez chorego siedzącej pozycji i pochyleniu się go do przodu

. Objawy zapalenia osierdzia często są związane z kaszlem i dusznością.

Może wystąpić tarcie osierdziowe słyszalne w trakcie odsłuchiwania serca. Składa się ono z trzech faz obejmujących jeden dźwięk słyszalny w skurczu i dwa w rozkurczu.

Zwykle tarcie osierdziowe jest słyszalne nad niewielkim obszarem klatki piersiowej przy lewym brzegu mostka w drugim i trzecim międzyżebrzu.

Jeżeli głowica stetoskopu zostanie przyciśnięte do skóry, słyszalny dźwięk tarcia osierdziowego może się wzmocnić.

Tarcie osierdziowe nie należy do stałych symptomów omawianej choroby.

Gdy schorzenie ma podłoże infekcyjne zapalenie osierdzia objawy ma związane z zapaleniem mięśnia sercowego. Wskaźniki stanu zapalnego ulegają podwyższeniu (m.in. CRP, OB). Badania mogą ponadto wykazać podwyższoną leukocytozę oraz podwyższony poziom troponin.

Ladit 160x600

Świadczy to o jednoczesnym zajęciu mięśnia serca.

W badaniu EKG można zaobserwować uniesienie odcinka ST oraz obniżenie odcinka PQ. Rentgen klatki piersiowej wykazuje zapalenie osierdzia.

Objawy mają postać butelkowatej sylwetki serca i nagromadzenia dużej ilości płynu.

W celu rozpoznania choroby i monitorowania terapii wykonuje się także echokardiografię. Tomografia komputerowa jest ważnym badaniem służącym do oceny gęstości płynu w osierdziu. Umożliwia ona wykluczenie występowania ropniaka osierdzia.

Przewlekłe zapalenie osierdzia objawy ma związane z odczuwaniem bólu w klatce piersiowej i uczuciem niemiarowego bicia serca.

Dochodzi też do utraty masy ciała i apetytu. Opisywana choroba może mieć różny przebieg kliniczny.

Oprócz postaci przewlekłej wyróżnia się też zapalenie ostre i nawracające.

Przewlekłe zapalenie osierdzia charakteryzuje się tym, że trwa ponad trzy miesiące. Zmiany zapalne rozwijające się w obrębie osierdzia mogą mieć pierwotny charakter, albo występować wtórnie, czyli na podłożu innych chorób.

Gama czynników etiologicznych w przypadku omawianej choroby jest bardzo szeroka.

Przyczyny zapalenia osierdzia mogą mieć charakter infekcyjny. W ramach tej grupy dodatkowo można wyróżnić czynniki wirusowe, bakteryjne i grzybicze. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.