Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Leczenie zapalenia błony śluzowej żołądka powinno być podjęte jak najszybciej. Podstawą do postawienia prawidłowej diagnozy oraz właściwego zaplanowania badań jest wywiad lekarski.

Ladit 280x336

Podczas wizyty u lekarskiej, lekarz zapyta między innymi o lokalizację bólu brzucha oraz czas trwania i nasilenie.

Konieczne jest ustalenie charakteru bólu oraz czynników, które powodują jego zmniejszenie lub nasilenie. Leczenie zapalenia błony śluzowej żołądka jest poprzedzone badaniem fizykalnym, podczas którego lekarz musi określić wygląd brzucha, osłuchać ruchy jelit oraz sprawdzić bolesność tej części ciała.

Badanie ma na celu określenie objawów otrzewnowych, które mogłyby świadczyć o podrażnieniu otrzewnej, a także stwierdzenie obecności oporów w jamie brzusznej.

Leczenie zapalenia błony śluzowej żołądka wymaga wykonania gastroskopii.

 

Polega ona na oglądaniu żołądka i dwunastnicy przez rurę z kamerą, która jest wprowadzana przez przełyk chorego. W dniu badania należy być na czczo. Nie wolno nic pić, ani jeść przed jego wykonaniem. Podczas badania pacjent jest położony na boku, a gastroskop zostaje wprowadzony przez usta, po założeniu specjalnego ustnika.

Badanie jest wykonywane po znieczuleniu tylnej ściany gardła.

Ladit 160x600

Gdy występuje zapalenie błony śluzowej żołądka, leczenie jest zależne od tego, czy występuje ostre, czy przewlekłe zapalenie, a także jakie są objawy towarzyszące. Gdy zostanie zdiagnozowane ostre zapalenie błony śluzowej żołądka, leczenie ma charakter zachowawczy.

Konieczne jest spożywanie dużej ilości płynów w małych porcjach oraz wstrzymywanie się od jedzenia. W przypadku znacznych objawów odwodnienia, albo występowania wymiotów po płynach, konieczne jest nawadnianie dożylne w szpitalnych warunkach.

W przypadku krwawień z górnego odcinka przewodu pokarmowego należy stosować nawadnianie dożylne. Gdy występuje ostre zapalenie błony śluzowej żołądka, leczenie zwykle wymaga zastosowania leków, które zmniejszają wydzielanie żołądkowe, a tym samym kwaśność soku żołądkowego.

W trakcie gastroskopii jest możliwość zatamowania czynnego krwawienia.

Pojawia się także konieczność wyeliminowania czynnika sprawczego, poprzez zminimalizowanie jego niekorzystnego wpływu na chorego.

Jeżeli zostanie zdiagnozowane przewlekłe zapalenie błony śluzowej żołądka, leczenie jest zależne od stopnia zaawansowania choroby. W skrajnych przypadkach może dojść do perforacji przewodu pokarmowego, objawiającej się nagłym i silnym bólem brzucha, porównywalnym pod względem nasilenia do zranienia nożem.

Towarzyszy temu stopniowo pogarszający się stan chorego, co jest związane z kołataniem serca, twardym brzuchem, potami i zasłabnięciem. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.