Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Zapalenie brzegów powiek (łac.blepharitis) jest chorobą oczu, która może sprawiać problemy w leczeniu. W przebiegu choroby pacjent ma wrażenie odczuwania piasku pod powiekami.

Ladit 280x336

 

Skóra brzegów powiek jest dość podrażniona. Zapalenie brzegów powiek jest chorzeniem, które bardzo często występuje w towarzystwie brodawek i jęczmienia.

Ostatnia z wymienionych dolegliwości jest zapaleniem bakteryjnym gruczołów podstawy rzęs. Chorobie może towarzyszyć suchość oczu. Przednie zapalenie brzegów powiek przyczyny może mieć związane infekcją bakteryjną. Rozwojowi dolegliwości sprzyjają bakterie znajdujące się owłosionej skórze głowy i na brwiach.

Tylne zapalenie brzegów powiek przyczyny ma natomiast związane z nadmierną ilością łoju. Sebum jest produkowane przez gruczoły znajdujące się tuż u podstawy rzęs. Można uznać, że zapalenie brzegów powiek przyczyny pośrednie ma związane z nieprawidłową higieną oczu.

Czy często dochodzi do zapalenia brzegów powiek?

Przewlekłe zapalenie brzegów powiek jest często występującą dolegliwością. Powieki zmienione chorobowo stają się zaczerwienione. Wokół ich brzegów gromadzi się wydzielina. Stan podrażnienia powiek nie stwarza zagrożenia dla wzroku.

Niemniej postępujące zmiany są nieprzyjemne i mogą być szpecące.

Ladit 160x600

Powieka jest fałdem skórnym przykrywającym i chroniącym gałkę oczną od zewnętrznej strony. Wewnątrz znajdują się pęczki okrężnego mięśnia okra, a także tak zwana tarczka pełniąca rolę usztywnienia. Wewnętrzna powierzchnia jest wysłana spojówką.

Łączy się ona na brzegu powieki z powierzchnią zewnętrzną. Na brzegu powieki rosną rzęsy oraz znajdują się ujścia gruczołów tarczkowych Meiboma i dróg łzowych. Podstawowym zadaniem powiek jest rozprowadzanie łzy po powierzchni oka, w celu ochrony gałki ocznej przed wysychaniem.

Zapalenie brzegów powiek może zaburzyć pracę oka

Rzęsy są krótkimi i grubymi włosami, które wyrastają z krawędzi przednich powiek, bocznie od brodawek łzowych. Są one częścią aparatu ochronnego oka.

Drogi łzowe mają postać przewodów odprowadzających łzy z worka spojówkowego. Są one złożone z punktów łzowych kanalików w górnej i dolnej powiece, worka łzowego i przewodu nosowo-łzowego. Worek łzowy leży w zagłębieniu kości łzowej. Z kolei przewód nosowo-łzowy uchodzi do jamy nosowej.

Zapalenie brzegów powiek wymaga leczenia z uwagi na uciążliwe symptomy uniemożliwiające pracę i utrudniające prawidłowe funkcjonowanie.

Najlepszym sposobem na uniknięcie choroby jest prawidłowa higiena oczu. Osoby, które często pracują przy komputerze powinny stosować krople do oczu. Zapobiegają one wysychaniu gałki ocznej skutecznie wspomagając działanie aparatu ochronnego narządu wzroku. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.