Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Objawy zapalenia dziąseł to obrzęk, ból i zaczerwienienie. Są to początkowe objawy zapalenia dziąseł, które powinny zaalarmować chorego, że w danym miejscu rozwija się stan zapalny.

Ladit 280x336

Ból jest zwykle pierwszym symptomem, sygnalizującym nieprawidłowe funkcjonowanie tkanek czy narządów, dlatego nie wolno go lekceważyć. Inne objawy zapalenia dziąseł to świąd i nieświeży oddech. Uczucie niesmaku także towarzyszy chorobie, takiej jak zapalenie dziąseł.

Objawy są dość charakterystyczne i nie sposób pomylić zapalenia dziąseł z inną chorobą. Niemniej jednak nawet, jeżeli jest się pewnym, że występuje zapalenie dziąseł, objawy są na tyle uciążliwe, że należy udać się do stomatologa.

Tym bardziej, jeżeli pojawi się afta, która także należy do grona symptomów towarzyszących schorzeniu, takiemu jak zapalenie dziąseł. Objawy związane z aftą są najmniej przyjemne.
Afta jest otwartym owrzodzeniem, które znajduje się na błonie śluzowej jamy ustnej, języka lub warg.

Tworzy miejscowy stan zapalny może temu towarzyszyć powiększenie znajdujących się w pobliżu węzłów chłonnych. Stosunkowo często afty występują z nawrotami. Wówczas można mówić o dolegliwości zwanej nawracającym aftowym zapaleniem jamy ustnej.

Ladit 160x600

W przypadku, gdy afty pojawiają się częściej niż raz w roku, warto wykonać dodatkowe badania, aby upewnić się, czy nie towarzyszą im inne schorzenia.

 

Afta jest zmianą o charakterze płytkiej nadżerki, która jest pokryta białym nalotem i otoczona rumieniowatym zapalnym obrzeżem. Charakteryzuje się bolesnością i wielkości od 1 mm do 2 cm, jeśli chodzi o średnicę.

Z reguły jednak średnica afty nie przekracza 5 mm. Afty mogą występować zarówno pojedynczo, jak i w grupach. Zwykle pojawiają się na błonie śluzowej miękkiego podniebienia, na bocznych powierzchniach języka, a także w policzkowej części warg.

Owrzodzenia goją się same w ciągu kilku dni. Jeżeli nie zagoją się same i utrzymują się dłużej niż tydzień, warto udać się do stomatologa.
Afta może być spowodowana różnymi czynnikami, których spektrum jest wyjątkowo szerokie. Aftę powodują niektóre sztuczne składniki dodawane do żywności. Inne czynniki to stres, gorączka i urazy mechaniczne.

Afta pojawia się także w wyniku przypadkowego przygryzienia błony śluzowej, alergii, zmian hormonalnych i podrażnień spowodowanych pastą do zębów. Pasta do zębów zawiera dodecylosiarczan sodu, który prowadzi do powstania afty.

Powstanie tego typu zmian może świadczyć o niedoborach niektórych witamin i minerałów, w tym między innymi żelaza i witaminy B12. Niektóre leki na anginę mogą powodować powstanie nadżerki w jamie ustnej. Afta może towarzyszyć także chorobom, takim, jak zapalenie jelit, czy też zakażenie wirusem zespołu nabytego braku odporności. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.