Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Zapalenie dziąseł (łac. gingivitis) jest chorobą infekcyjną dziąseł. Jeżeli zapalenie dziąseł utrzymuje się długo i jest nieleczone, prowadzi do zapalenia przyzębia. Zapalenie dziąseł należy do schorzeń przyzębia, zwanych periodontopatią.

Ladit 280x336

Zapalenie dziąseł przyczyny ma związane z tym, że na powierzchni zębów gromadzi się płytka nazębna, co na zapalenie dziąseł jeszcze nie ma takiego wpływu. Dopiero kiedy płytka nazębna ulegnie mineralizacji i zamieni się w kamień nazębny stwarza ryzyko pojawienia się infekcji.

Podstawowym błędem jest niedostateczna higiena przyzębia, co na zapalenie dziąseł i inne schorzenia przyzębia wpływa w głównym stopniu. Czynniki genetyczne nie mają na to większego wpływu. Niedostateczna higiena przyzębia prowadzi do namnażania się bakterii.

Bakterie powodują miejscowe zapalenie dziąsła, które otacza ząb bądź nawet całe łuki zębowe. W przypadku pojawienia się infekcji, należy udać się do stomatologa, który przepisze antybiotyk na zapalenie dziąseł.

Mówiąc o tym, co na zapalenie dziąseł ma wpływ, należy jeszcze wymienić gospodarkę hormonalną. Hormony mogą przyczynić się do zapalenia dziąseł w okresie dojrzewania, ciąży, menstruacji, klimakterium, a także w okresie międzymenstruacyjnym.

Ladit 160x600

Chorobę może także powodować zażywanie doustnych środków antykoncepcyjnych.

 

Dziąsła są strukturami zbudowanymi z błony śluzowej wyściełającej jamę ustną. Dziąsła otaczają zęby oraz są silnie unerwione i unaczynione. Charakteryzują się bardzo dużą wrażliwością na czynniki infekcyjne, a także na podrażnienia mechaniczne, które prowadzą do zapalenia. Zapalenie dziąseł może zostać również wywołane zaburzeniami metabolicznymi.

Jeżeli choroba nie jest leczona może prowadzić do powstania nadżerek i krwawień. Powikłaniem nieleczonego zapalenia dziąseł jest również uszkodzenie zębów.

Zęby są twardymi tworami o specyficznej budowie. Występują u większości zwierząt kręgowych i służą przede wszystkim do rozdrabiania pokarmu. Najbardziej zróżnicowane są zęby ssaków, w tym i człowieka. Ząb jest złożony z trzech części, a mianowicie z korony, szyjki i korzenia.

Wewnątrz zęba znajduje się komora, która przechodzi w korzeniu w zakończony otworem kanał. Zarówno kanał, jak i komora są wypełnione miazgą, nerwami i naczyniami krwionośnymi. Zęby są unerwione i unaczynione w podobnym stopniu, co dziąsła - są zbudowane z tkanki zwanej zębiną.

Korzeń i część szyjki są umocowane w zębodole, w którym utrzymują się za pomocą więzadeł. Resztę szyjki obejmuje dziąsło, ponad którym wystaje korona. Zębina jest podstawową tkanką zęba. W obrębie korony jest okryta szkliwem, natomiast w części korzenia kostniwem, określanym także jako cement.

Zębina jest zbudowana z odontoblastów, które są komórkami pełniącymi rolę warstwy rozrodczej. Są również zbudowane z włókien kolagenowych oraz składników, które odkładają się w substancji międzykomórkowej.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • zapalenie dziąseł
  • pękające dziąsła przyczyny

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.