Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Leczenie zapalenia gruczołu krokowego, które ma podłoże bakteryjne i ostry przebieg wymaga zastosowania antybiotykoterapii i wspomagających preparatów.

Ladit 280x336

Pacjent cierpiący na ostre bakteryjne zapalenie gruczołu krokowego otrzymuje antybiotyk dożylnie.

Lek posiada szerokie spektrum działania względem pałeczek gram ? ujemnych. Następnie leczenie jest kontynuowane lekami doustnymi przez kilka kolejnych tygodni.

Przewlekłe zapalenie bakteryjne wymaga zastosowania preparatu eliminującego drobnoustroje prowadzące do zapalenia.

Osiągnięcie odpowiednio wysokiego stężenia w tkance gruczołu jest drugim kryterium wyboru leku.

Leczenie zapalenia gruczołu krokowego trwa co najmniej 4 ? 6 tygodni.

Jeżeli dochodzi do zatrzymania moczu lekarz zaleca odprowadzanie go z pęcherza za pomocą przetoki przezskórnej nadłonowej. W tym celu konieczne jest wykonanie nakłucia zwanego cystostomią.

Leczenie zapalenia gruczołu krokowego o niebakteryjnym podłożu jest trudniejsze, ponieważ badania diagnostyczne nie dają jednoznacznych wyników co do przyczyny choroby.

W przypadku, gdy występuje niebakteryjne zapalenie gruczołu krokowego leczenie polega na stosowaniu antybiotyków w pierwszej fazie terapii. Celem antybiotykoterapii jest zwalczenie ogniska zakażenia, które może być utajone.

Ladit 160x600

Antybiotykoterapia jest skuteczna u części chorych. Zdaniem wielu lekarzy dużą rolę w rozwoju choroby odgrywają stres i czynniki psychogenne. Powodują one także występowanie i utrzymywanie się objawów schorzenia.

Leczenie jest oparte na zaleceniach dietetyczno ? higienicznych.

Gdy zostanie stwierdzone niebakteryjne zapalenie gruczołu krokowego leczenie wymaga unikania alkoholu i ostrych potraw, unikania przechłodzenia oraz nadmiernej abstynencji płciowej.

Poza tym w przypadku choroby takiej jak zapalenie gruczołu krokowego leczenie może wymagać stosowania zabiegów fizykoterapeutycznych, takich jak przegrzewanie i masaż stercza. Poza tym lekarz może zalecić antycholinergiki i alfa ? blokery, jeśli występują dolegliwości mikcyjne oraz niesteroidowe leki przeciwzapalne.

Zwykle stosuje się leczenie wspomagające oparte na stosowaniu preparatów wspomagających leczenie zróżnicowanych postaci zapalenia gruczołu krokowego.

Są to głównie środki pochodzenia roślinnego. Zawierają one garbniki, steroidy roślinne, saponiny i flawonoidy.

Preparaty te są również bogate w olejki eteryczne. Substancje pochodzenia roślinnego mają właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, dlatego sprawdzają się jako pomocnicze środki względem leków o takich samych właściwościach, lecz bardziej intensywnym działaniu. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.